Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β’ 1-0: Ο Μπαράλες έλυσε τον γόρδιο δεσμό από την άσπρη βούλα

Σε ένα must win παιχνίδι η Καλαμάτα έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στον Ολυμπιακό Β’ και επέστρεψε στις επιτυχίες παραμένοντας σε τροχιά play-off.

Χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Χερόνιμο Μπαράλες στο 63', οι μελανόλευκοι επιβλήθηκαν 1-0 του Ολυμπιακού Β στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής στο νότιο όμιλο της Super League 2, στο δημοτικό στάδιο Καλαμάτας και έφτασαν τους 32 βαθμούς όσους έχουν ο Ιωνικός με την Ηλιούπολη.

Κυριάρχησε στο β μέρος

Φτωχό σε φάσεις το πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να μην καταφέρνουν να κάνουν καθαρές ευκαιρίες. Ολυμπιακός απείλησε με σέντρα σουτ του Σαπουντζή που έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Κόβαλ ενώ η Καλαμάτα στο 40' φώναξε για πέναλτι στον Ελιβέλτο από τον Αργυρίου με το διαιτητή να υποδεικνύει φάουλ στο όριο της περιοχής.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τερζή να περνά τον Κατάλντι στη θέση του Ματέους και ο αργεντίνος ήταν αυτός που είχε δύο τελικές σε διάστημα έξι λεπτών με σουτ άουτ στο 51' και αδύναμο πλασέ στο 57'.

Η υπεροχή της Καλαμάτας τελικά καρποφόρησε στο 63ο λεπτό όταν από ενέργεια του Βαλεριάνου και σέντρα, ο Μπαράλες βρέθηκε στο έδαφος σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Μαυρουδή, με τον διαιτητή Μαλούτα να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Μπαράλες γράφοντας το 1-0.

Στο 65' ο Πασάς είχε πλασέ πάνω από το οριζόντιο με την Καλαμάτα να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του αγώνα στα υπόλοιπα λεπτά και να φτάνει σε διπλή ευκαιρία στο 80'. Αρχικά ήταν ο Κωτσόπουλος ο οποίος σούταρε με τον Παπαδούδη να βρίσκει τη μπάλα, η οποία φάνηκε να βρίσκει και στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Τάτος έπιασε νέο σουτ που κόντραρε σε σώματα αμυντικών.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)

Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Πλακάς (Δυτ. Αττικής)

Καλαμάτα (Τερζής): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε (59′ Τάτος), Κοζορώνης, Ματέους (46′ Κατάλντι), Ελιβέλτο (71′ Κωτσόπουλος), Πασάς, Μπαράλες (84′ Κωνσταντινόπουλος).

Ολυμπιακός Β (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Κουτσίδης (84′ Αποστολόπουλος), Κεραμίδας (72′ Παπακανέλλος), Μαυρουδής (72′ Σγουρός), Μπρίνιτς, Ι. Ιμπαγάσα (64′ Κεϊτά), Σαπουντζής (84′ Πινακάς), Αργυρίου