Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β 3-0: Άρεσε στα “αποκαλυπτήρια”

Δείχνοντας εξαιρετική εικόνα ιδιαίτερα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι η Καλαμάτα επιβλήθηκε 3-0 του Ολυμπιακού Β’ και άφησε ικανοποιημένους στους 600 περίπου φίλους της που βρέθηκαν στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας.

Στα εντός έδρας “αποκαλυπτήρια” για τη νέα σεζόν η Μαύρη Θύελλα φανέρωσε καλά στοιχεία στο δημιουργικό κομμάτι φανερώνοντας πώς θα είναι πολύ δυνατή επιθετικά κάτι που είναι και στόχευση του Σάκη Τσιώλη.

Οι ερυθρόλευκοι από την άλλη έδειξαν αδυναμία να ακολουθήσουν τον ρυθμό του παιχνιδιού στο πρώτο 45λεπτο ενώ παρότι ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά, δεν κατάφεραν να σκοράρουν χάνοντας μεταξύ άλλων και πέναλτι.

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ανήκε στην ομάδα του Ιμπαγάσα όταν στο 5ο λεπτό ο Βοίλης βρέθηκε σε καλή θέση αλλά ο Ταΐρης ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Η Καλαμάτα πήρε τον έλεγχο και στο 11ο λεπτό ο Αρναρέλλης με ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Στουρνάρα για το 1-0. Στο 24’ ο Τάτος έχει ωραία ατομική προσπάθεια η μπάλα κατέληξε στον Πασά ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σου έγραψε το 2-0, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κοντά στο γκολ έφτασε ο Βασιλόπουλος στο 31’ και ο Ρόβας με προβολή στο 40’.

Η Καλαμάτα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57’ ο Μπόρχες έκανε σέντρα από τα δεξιά ο Πασάς βρήκε την μπάλα η οποία πήρε κατεύθυνση στα δίχτυα με τον Ρόβα να τη σπρώχνει στο βάθος της εστίας και να κάνει το 3-0.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 85’ κέρδισαν πέναλτι σε υπόδειξη του Καυκά για μαρκάρισμα Γκρόζντανιτς στον Αργυρίου. Η εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Αλίγιαγκιτς στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Καλαμάτα (Σάκης Τσιώλης): Ταΐρης, Μπακαγιόκο, Αρναρέλλης (62’ Τριανταφυλλάκης), Παπατόλιος (65’ Πολίτης), Λουπάνο (69’ Μπέριος, 74’ λ.τρ. Μοζέρ), Κωνσταντινόπουλος (69’ Αντεμάι), Βασιλόγιαννης (46’ Γκρόζντανιτς), Αναστασόπουλος (46’ Μπενίτεζ), Πασάς (62’ Μουζάκης), Τάτος (46’ Μπόρχες), Ρόβας (62’ Λούκαστσικ)

Ολυμπιακός Β (Αριέλ Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Νίκολιτς, Κίτσος, Κίνκουε, Κουτσίδης, Αλ Μεσάρι, Κωστής, Λιάτσος, Ιμπαγάσα, Σέντρικ, Βοΐλης, ενώ έπαιξαν και οι Μαυρουδής, Λάιντνερ, Καράκουτης, Αλίγιαγκιτς, Αποστολόπουλος, Ντόι, Σαπουντζής, Συρμής, Αργυρίου, Νίκας.