Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β 2-0: Άντεξε την πίεση και χτύπησε με Λουκίνα, Μαρκόφσκι

Η Καλαμάτα τιμώρησε τα λάθη του Ολυμπιακού και με δύο γκολ από τους Λουκίνα- Μαρκόφσκι στο τέλος των δύο ημιχρόνων πήρε μία σημαντική νίκη ψυχολογίας με 2-0 επί του Ολυμπιακού Β, στο Δημοτικό στάδιο Καλαμάτας.

Στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας οι μελανόλευκοι γνώρισαν μεγάλη πίεση από τους νεαρούς του Ολυμπιακού, οι οποίοι όμως παρότι είχαν την κατοχή της μπάλας δεν κατάφεραν να φανούν αποτελεσματικοί κάτι που έκανε η Καλαμάτα στο δυσκολότερο τεστ που έχει δώσει από το ξεκίνημα της φετινής της προετοιμασίας.

Ο Ολυμπιακός άσκησε τρομερή πίεση στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα αλλά η Καλαμάτα στη συνέχεια ισορρόπησε βρήκε ένα όμορφο σε δημιουργία γκολ στο τέλος του ημιχρόνου με τον Λουκίνα αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν φάνηκε να έχει τα τρεξίματα των ερυθρόλευκων οι οποίοι ωστόσο δεν κατάφεραν με τη σειρά τους να απειλήσουν. Στο τέλος οι μελανόλευκοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με πέναλτι του Μαρκόφσκι που κέρδισε ο Ασαμόα από τον τερματοφύλακα Νίκα.

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκίνησε το παιχνίδι με μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου καθώς στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Λουκίνας αντί του Μαρκόφσκι.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν περισσότερο κινητικοί στο ξεκίνημα του αγώνα, είχαν ένα σουτ με τον Βοΐλη στο 3ο λεπτό που κόντραρε στα σώματα και απείλησαν εκ νέου στο 22’ όταν ο Τσέλιος από δεξιά έβγαλε στον Βοΐλη αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά με τους Ξενιτίδη, Κωστή να κάνουν σπουδαία δουλειά στη μεσαία γραμμή, τους Τσέλιο, Νίκολιτς δεξιά και τον Πινακά αριστερά να προσπαθούν να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή.

Η Καλαμάτα μετά το 20λεπτο άρχισε να ανεβαίνει και είχε την πρώτη της καλή φάση στο 28ο λεπτό με σουτ του Κόκκορη ενώ ο ίδιος στο 37’ σημείωσε γκολ αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ απο τον βοηθό Μιχαλόπουλο.

Οι μελανόλευκοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου σε μία έξοχη εκδήλωση επίθεσης που ξεκίνησε από τον Λουπάνο ο οποίος έβγαλε και την ασίστ προς τον Λουκίνα. Ο Βέλγος αμυντικός έκλεψε την μπάλα κάτω από την περιοχή, προωθήθηκε και την άνοιξε δεξιά όπου συνδυάστηκαν Νάνι και Παυλίδης. Ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Λουπάνο με κεφαλιά έστρωσε με το κεφάλι στον Λουκίνα που με το στήθος μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Πολλές αλλαγές, έπεσε ο ρυθμός

Η Καλαμάτα μπήκε στο β’ μέρος με τέσσερις αλλαγές, με τους Τσαγκαλίδη, Αναστασόπουλο Ματέους και Μαρκόφσκι στις θέσεις των Λουκίνα, Παπατόλιου, Σκεντεράι, Παυλίδη. Οι μελανόλευκοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Κωστή. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα στο παιχνίδι πέρασε και ο Τάτος, ο οποίος πήρε πρωτοβουλίες αλλά οι μελανόλευκοι δεν κατάφεραν να φτάσουν σε καθαρές φάσεις ενώ ο ρυθμός του του παιχνιδιού έπεσε συνέπεια και των πολλών αλλαγών που έγιναν.

Η Καλαμάτα έφτασε κοντά στο γκολ στο 80ο λεπτό όταν ο Βάλισον, ο οποίος μόλις είχε μπει στο παιχνίδι έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Νίκας βγήκε εκτός περιοχής και τον σταμάτησε με φάουλ που σήκωνε και κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάτος αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε.

Οι μελανόλευκοι τελικά βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 90’ όταν ο Ασαμόα που είχε περάσει δέκα λεπτά πριν στο ματς έφυγε στην κόντρα και ο Νίκας τον ανέτρεψε. Το πέναλτι εκτέλσε εύστοχα ο Μαρκόφσκι για το 2-0.

Καλαμάτα: Καπούταγλης (22’ Ταΐρης, 52΄Κούτς, 85’ Καραχάλιος), Μαβινγκά (80’ Ασαμόα), Λουπάνο (60’ Μπακαγιόκο), Τσελεπίδης (85’ Μπούνας), Κωνσταντινόπουλος (60’ Τάτος), Παπατόλιος (46’ Τσαγκαλιδης), Παυλίδης (46’ Αναστασόπουλος), Σκεντεράι (46’ Ματέους), Νάνι (67’ Μοζέρ), Κόκκορης (80’ Βάλισον), Λουκίνας (46’ Μαρκόφσκι).

Ολυμπιακός: Καραργύρης (57’ Νίκας), Κινκουέ (57’ Μπαγκαλιάννης), Μαυρουδής (61’ Ντοη), Ξενιτίδης, Βοίλης, Πινακάς, Κωστή, Νίκολιτς, Τσέλιος, Αποστολόπουλος (57’ Κίτσος), Καλογερόπουλος.