Καλαμάτα- Ολυμπιακός 0-2: Η διαφορά ποιότητας νίκησε την μαχητικότητα

Με δυο τέρματα απο τους Ραντζέλοβιτς, Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο στις αρχές των ημιχρόνων ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 0-2 της Καλαμάτας στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας και ουσιαστικά “κλείδωσε” την παρουσία του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι περίπου 5000 φίλοι των δυο ομάδων σε ματς -γιορτή στο Δημοτικό στάδιο που γνώρισε μεγάλες πιένες μετά από χρόνια, είδαν την Μαύρη Θύελλα να προσπαθεί απέναντι στον μεγάλο της αντίπαλο και πρωτοπόρο του πρωταθλήματος αλλά η ποιότητα των ερυθρολεύκων ήταν αυτή που τελικά μέτρησε και έστω χωρίς να φορτσάρουν πήραν τη νίκη που μετατρέπει σε διαδικαστικού χαρακτήρα την ρεβάνς του “Γ. Καραϊσκάκης”.

Με αλλαγές και οι δυο

Ο Βασίλης Βούζας παρέταξε την Μαύρη Θύελλα με πέντε αλλαγές σε σχέση με την 11άδα που έπαιξε απέναντι στο Αιγάλεω. Η έκπληξη ήρθε με την παρουσία του Μανώλη Στεφανάκου κάτω απο τα γκολπόστ ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό του και επέστρεψε στην 11άδα.

Δεξιά στην άμυνα ξεκίνησε ο Αρντιτ Τόλι, στο κέντρο της άμυνας ξεκίνησαν οι Τσιποτσέρης, Χριστοφιλέας, αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος, στον άξονα οι Οσμάναγκιτς, Μπάμπης. Δεξί εξτρέμ ο Στεργίδης, αριστερά ο Ηλιόπουλος και ο Νατσιόπουλος πίσω απο τον Ράκιτς που μετά απο καιρό βρέθηκε επίσης στο αρχικό σχήμα.

Από τη άλλη ο Μαρτίνς έδωσε στον Μπόμπι Αλέν την ευκαιρία να κάνει την πρώτη του παρουσία με τη φανέλα του Ολυμπιακού και κάθισε κάτω απο τα δοκάρια. Στην άμυνα έπαιξε η τριάδα Σισέ, Μεριά, Παπαδόπουλου. Οι Κούτρης, Γκασπάρ έπαιξαν στα δύο άκρα με τους Μπενζιά, Λοβέρα στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Στα εξτρέμ Ραντζέλοβιτς, Λάζαρος και μοναδικός προωθημένος ο Γκερέρο.

Γκολ στο ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία του ματς και ουσιαστικά στην πρώτη του καλή φάση ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Ρατζέλοβιτς. Ο 22χρονος σέρβος έγινε κάτοχος της μπάλας στην αριστερή γωνία της μεγάλης περιοχής, γύρισε ωραία το σώμα του και σούταρε στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία και στα δίχτυα αφού πρώτα βρήκε το δοκάρι.

Το γρήγορο γκολ έδωσε την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να διαχειριστεί καλύτερα το ματς και συνέχισε με πίεση ψηλά να δυσκολεύει την ανάπτυξη του παιχνιδιού των μελανόλευκων.

Η Καλαμάτα ξεπέρασε το αρχικό σοκ μετά το δεκαπεντάλεπτο και απείλησε με τον Στεργίδη φτάνοντας κοντά στην ισοφάριση στο 36’ με τον Ράκιτς να αστοχεί στην κεφαλιά που επιχείρησε από κοντά.

Ίδιο σκηνικό και στο β’

Στο β’ μέρος η Καλαμάτα ήταν αυτή που είχε την πρώτη καλή στιγμή με τον Νατσιόπουλο να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Αλέν, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά. Δράστης αυτή τη φορά ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ο οποίος έκανε το 0-2 στο 52΄με προβολή έπειτα από σέντρα από τα δεξιά του Λοβέρα.

Ο Βασίλης Βούζας έριξε στην μάχη τον Ζαχαρόπουλο και λίγο αργότερα τον Κουϊρουκίδη αλλά η Καλαμάτα δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Ολυμπιακός μάλιστα ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 68΄λεπτό όταν ο Κούτρης έκανε σέντρα από αριστερά της περιοχής και ο Γκερέρο έπιασε σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά. Ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά χωρίς να πιέζει αφόρητα την Καλαμάτα και χωρίς να δείχνει διάθεση να ψάξει κι άλλα γκολ.

Το φιλμ του αγώνα

6’ 1-0 για τον Ολυμπιακό με τον Ραντζέλοβιτς. Ο σέρβος ζύγισε το σουτ απο την γωνία της περιοχής και η μπάλα αφού βρήκε πρώτα στο δεξί δοκάρι κατέληξε στην συνέχεια στα δίχτυα του Στεφανάκου για το 0-1.

16’ Πρώτη καλή φάση για την Καλαμάτα με τον Στεργίδη να βγάζει κάθετη στον Ράκιτς αλλά ο σέρβος άργησε να εκτελέσει και βγήκε με την μπάλα στα δεξιά

25’ Φάουλ του Νατσιόπουλου, ο Ράκιτς έκανε την κεφαλιά αλλά δεν ανησύχησε ο Αλέν

26’ Σέντρα του Κούτρη απο αριστερά, η μπάλα κατέληξε δεξιά στον Γκασπάρ ο οποίος σούταρε άουτ

33’ Σουτ του Κούτρη έξω από την περιοχή και αριστερά, μπλόκαρε ο Στεφανάκος.

36’ Ευκαιρία για την Μαύρη Θύελλα. Ο Τόλι άνοιξε στα δεξιά για τον Στεργίδη ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Ράκιτς μόνος του από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα άουτ με το κεφάλι!

39’ Κεφαλιά άουτ του Γκερέρο

46′ Σουτ του Νατσιόπουλου έξω από την περιοχή, έδιωξε με το ένα χέρι ο Αλέν.

51’ Εκτέλεση φάουλ του Μπενζιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Στεφανάκος

52’ 0-2 για τον Ολυμπιακό με τον Χριστοδουλόπουλο. Σέντρα από τα δεξιά του Λοβέρα, με τον Λάζαρο να κάνει την προβολή και να σκοράρει!

68′: Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Κούτρης έκανε σέντρα από αριστερά της περιοχής, και ο Γκερέρο έπιασε σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

88’ Μεγάλη επέμβαση του Στεφανάκου σε σουτ του Γκερέρο

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Κωνσταντινόπουλος, Τριποτσέρης, Χριστοφιλέας,Τόλι, Μπάμπης, Οσμάναγκιτς (63’ Ζαχαρόπουλος) , Στεργίδης, Ηλιόπουλος, Νατσιόπουλος (71’ Αλεξόπουλος), Ράκιτς (65’ Κουϊρουκίδης)

Ολυμπιακός: Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Μεριά, Αβραάμ Παπαδόπουλος (63’ Μάρκοβιτς), Κούτρης, Μπενζιά (80′ Μπέλιτς), Ραντζέλοβιτς, Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος (73’ Ξενιτίδης), Λοβέρα, Γκερέρο

*Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον παλαίμαχο τερματοφύλακα της Καλαμάτας Ηλία Λαγογιάννη που έφυγε από την ζωή σήμερα σε ηλικία 69 ετών.