Καλαμάτα-Νίκη Βόλου 0-0: Έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει

Μία αναιμική σε απόδοση Καλαμάτα γκέλαρε στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας, μένοντας στο 0-0 με τη Νίκη Βόλου και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει με τέσσερις βαθμούς στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Football League.

Οι μελανόλευκοι δεν δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για ένα γρήγορο γκολ που θα άλλαζε τη ροή του αγώνα καθώς είχαν πρόβλημα στην παραγωγή φάσεων, δεν έβγαλαν την ένταση και το πάθος προηγούμενων αγώνων και μοιραία έμειναν χωρίς τέρμα, για τρίτο ματς στη σεζόν.

Αμυντικά δεν είχαν προβλήματα και διατήρησαν με ευκολία το μηδέν παθητικό και πλέονέχοντας δύο βαθμούς διαφορά από τον Ιάλυσο θα περιμένουν το αυριανό (18/4) ματς της ομάδας της Ρόδου με την Επισκοπή για να δουν αν θα παραμείνουν στην κορυφή.

Απέναντί τους βρέθηκε μια ομάδα που αγωνιζόταν με την πλάτη στον τοίχο προερχόμενη από άσχημα αποτελέσματα και γκρίνια, και κατέβηκε να αγωνιστεί για την ισοπαλία, όπως και έγινε, σ΄ένα ματς που δεν είχε την εικόνα μιας αναμέτρησης του πρώτου με τον τελευταίο της βαθμολογίας.

Οι βολιώτες μάλιστα είχαν και την κορυφαία στιγμή του ματς σε σουτ του Μέτσε στο 47ο λεπτό που έβγαλε εντυπωσιακά ο Ταίρης, ενώ από την άλλη, η Καλαμάτα δεν κατάφερε να προβληματίσει ιδιαίτερα τον Περιστερίδη, παρά μόνο σε μία φάση στο 27ο λεπτό όταν ο Μπουσμπίμπα μετά από ωραίο συνδυασμό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με δυο αλλαγές

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε 11άδα με δυο αλλαγές σε σχέση με τον Αστέρα Βλαχιώτη, με Παπατόλιο αντί Σουμπίνιο και Μαρκόφσκι αντί Φελίπε.

Ο Ταϊρης βρέθηκε και σε αυτό το ματς κάτω από τα γκολπόστ και οι Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος στο δεξί και αριστερό άκρο της άμυνας αντίστοιχα. Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης στο κέντρο της άμυνας, στην μεσαία γραμμή οι Αναστασόπουλος, Παπατόλιος, Παυλίδης, στις πτέρυγες οι Μπουσμπίμπα, Κέρι και προωθημένος ο Μαρκόφσκι.

Ο Στάϊκος Βεργέτης από την άλλη επέλεξε σχήμα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, τους Aλιατίδη, Τσιμπούκα, Μπιτσάκο, με τον πρώτο να γίνεται σκιά του Μαρκόφσκι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά κινητικοί στα πρώτα λεπτά και στο 3’ είχαν την πρώτη τους τελική στο ματς με κεφαλιά άουτ του Ροχάνο. Η Καλαμάτα με την πάροδο του χρόνου πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά δεν μπορούσε να κάνει φάση στην εστία του Περιστερίδη.

Οι γηπεδούχοι έχτισαν μία καλή επίθεση στο 27ο λεπτό που κατέληξε σε γκολ του Μπουσμπίμπα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από κάθετη του Παυλίδη και πλάσαρε εύστοχα, αλλά με υπόδειξη του β’ βοηθού ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι Μεσσήνιοι άρχισαν να επισκέπτονται πιο συχνά τα καρέ των φιλοξενούμενων αλλά οι απειλές προέρχονταν μόνο από στημένες φάσεις. Στο 36′ κεφάλια του Μπακαγιόκο από εκτέλεση φάουλ του Κέρι απο τα αριστερά πέρασε άουτ ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κέρι είχε απευθείας εκτέλεση φάουλ στην αγκαλιά του Περιστερίδη.

Φύλακας-άγγελος Ταΐρης

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Νίκη Βόλου έφτασε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Μέτσε βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και λίγο αριστερά και σούταρε αλλά ο Δημήτρης Ταΐρης εκτινάχθηκε στο αριστερό του “παραθυράκι” και έδιωξε σε κόρνερ (47′).

Στο 58’ ο Λόρι Κέρι θα στείλει την μπάλα άουτ απο εκτέλεση φάουλ ενώ σε μπάσιμο του ίδιου από τα αριστερά και παράλληλη σέντρα προς την εστία, ο Μαρκόφσκι δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της στο 62′

Στο 70′ ο Νίκος Αναστόπουλος έκανε τις πρώτες του κινήσεις ρίχνοντας στη μάχη τους Σουμπίνιο και Αλεξόπουλο αντί των Παπατόλιου, Μπουσμπίμπα ενώ οι φιλοξενούμενοι βλέποντας την αδυναμία της Καλαμάτας να ασκήσει πίεση άρχισαν να βγαίνουν συχνότερα στην επίθεση. Στο 79’ μετά από φάση διαρκείας, ο Κωνσταντινόπουλος έδιωξε σε κόρνερ προ του Κρουθ που περίμενε σε καλή θέση.

Ο Αναστόπουλος προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στο 89′ με Φελίπε, Ηλιόπουλο και Τριανταφυλλάκη αλλά πλέον ήταν αργά για να αλλάξει η ροή του αγώνα, με τον Σουμπίνιο να στέλνει την μπάλα άουτ σε εκτέλεση φάουλ στην τελευταία φάση του ματς.

Καλαμάτα-Νίκη Βόλου 0-0

Κίτρινες κάρτες: Μαρκόφσκι / Ντομίνγκεθ, Αλιατίδης, Ροχάνο, Καλουτσικίδης, Μέτσε, Τζοβάρας

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)

Βοηθοί: Διαμάντης (Ηπείρου), Κύριος (Αρκαδίας)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος (70’ Σουμπίνιο), Παυλίδης (89’ Τριανταφυλλάκης), Μπουσμπίμπα (70’ Αλεξόπουλος), Μαρκόφσκι (89’ Φελίπε), Κέρι (89’ Ηλιόπουλος)

Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Αλιατίδης, Τσιμπούκας, Μπιτσάκος (59’ Τζοβάρας), Μπόσιο, Πολίμος, Πέτσης (21’ λ.τρ. Καλουτσικίδης), Μέτσε, Ντομίνγκες (59’ Γκαρσία), Κρουθ (94’ Αργύρης), Ροχάνο