Καλαμάτα-Λεβαδειακός 1-0: Νίκη-δικαίωση με Τάτο

Η Μαύρη Θύελλα έσβησε το Λεβαδειακό και με γκολάρα του Τάτου επέστρεψε με νίκηστη φυσική της έδρα

Η Καλαμάτα πήρε μία νίκη-δικαίωση και μαζί εξιλέωση για τα τελευταία αποτελέσματα, επικρατώντας πανάξια και άνετα του πρωτοπόρου Λεβαδειακού με 1-0, δίνοντας έτσι την δική της απάντηση μέσα στις τέσσερις γραμμές, σε όσα προηγήθηκαν στη σεζόν με τους Βοιωτούς.

Ένα πανέμορφο τελείωμα του Ανδρέα Τάτου στο 68ο λεπτό σκόρπισε χαρά στους στους περίπου χίλιους φιλάθλους της Μαύρης Θύελλας που βρέθηκαν στο δημοτικό στάδιο όπου η ομάδα επέστρεψε μετά από 14 παιχνίδια και είδαν τους μελανόλευκους να κυριαρχούν απόλυτα απέναντι σε έναν Λεβαδειακό που ήταν ακίνδυνος και σε καμία περίπτωση δεν δικαίωσε τη βαθμολογική του θέση.

Το ματς ήταν κλειστό στο πρώτο ημίχρονο με τις ομάδες να πατούν ελάχιστα τις αντίπαλες περιοχές αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα ανέβασε στροφές, δημιούργησε φάσεις και αφού πέτυχε το γκολ με τον Τάτο, διαχειρίστηκε άριστα το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό να μην μπορεί να βγάλει ούτε φάση μέχρι το φινάλε.

Μια αλλαγή

Ο Γιάννης Μπελά παρέταξε 11άδα με μια αλλαγή σε σχέση με το ματς απέναντι στον Ηρόδοτο καθώς επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ο Παυλίδης αντί του Μαβινγκά. Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Ταΐρης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ήταν πάλι οι Λουπάνο, Τσελεπίδης, δεξιά στην άμυνα ο Μοζέρ και αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος. Τριάδα στα χαφ οι Ματέους, Παπατόλιος, Παυλίδης, αριστερά ο Γρίβας, δεξιά και σε ελεύθερο ρόλο ο Τάτος και στην κορυφή ο Λουκίνας.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, άσκησε πίεση ψηλά στα πρώτα 15 λεπτά με τον Λεβαδειακό όμως να κλείνει τους χώρους και να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τελική στο παιχνίδι με σουτ άουτ τον Παυλίδη στο 6ο λεπτό, με τους Βοιωτούς να ισορροπούν μετά τα πρώτα 15’ και να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο.

Η Καλαμάτα δεν είχε το κάθετο παιχνίδι, με τον Λουκίνα αρκετά μέτρα εκτός περιοχής να υποδέχεται κάποιες μπάλες αλλά να μην έχει υποστήριξη. Ο Γρίβας πότε από αριστερά και πότε από δεξιά δημιούργησε κάποιες καταστάσεις, οι οποίες όμως δεν κατέληγαν σε τελική προσπάθεια με Μπάχανκ, Τζημόπουλο να διώχνουν τους κινδύνους.

Επιθετικά, ο Λεβαδειακός είχε ανάπτυξη κυρίως από τα αριστερά με τον Βήχο να ανεβαίνει ψηλά και να ντουμπλάρει τον Πολέττο, ο οποίος δεχόταν μεν όλες τις πρώτες μπαλιές αλλά καλά μαρκαρισμένος από τον Μοζέρ δεν μπορούσε να απειλήσει, είτε να βγάλει στον Δούμτσιο.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μαύρη Θύελλα να έχει μόλις την δεύτερη τελική της στο 43’ με σουτ άουτ του Ματέους.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο β’ μέρος χωρίς αλλαγές με το ματς να παίρνει φωτιά στην συμπλήρωση του δεκάλεπτου με διαδοχικές με φάσεις στις δυο περιοχές. Αρχικά στο 55’, η Καλαμάτα έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Παυλίδης δέχτηκε την μπάλα από τον Λουπάνο και σούταρε από καλή θέση αλλά ο Μάρκοβις ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Στο επόμενο λεπτό ο Μουτίνιο έβγαλε σέντρα απο αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Λουπάνο και πήρε πορεία προς τα δίχτυα αλλά πρόλαβε ο Ταίρης.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μπελά έκανε την πρώτη κίνηση ρίχνοντας στη μάχη τον Μπόρχες αντί του Γρίβα με την Καλαμάτα να έχει ανεβάσει ταχύτητα και να πιέζει περισσότερο. Η απάντηση του Ταουσιάνη ήταν να αλλάκει σέντερ φορ με τον Μπαρμπόσα αντί του Δούμτσιου ενώ πέρασε στο ματς και το Νίκα, αντί του Συμελίδη.

Με τις δυο άμυνες καλά στημένες, μόνο από στημένη φάση ή μια ατομική ενέργεια θα ερχόταν το γκολ, και πράγματι ο ποιοτικότερος ποδοσφαιριστής της Καλαμάτας, ο Ανδρέας Τάτος βρήκε τον τρόπο να ¨ξεκλειδώσει” την άμυνα των Βοιωτών. Ο 32χρονος μέσος έγινε κάτοχςος της μπάλας στα αριστερά, απέφυγε το μαρκάρισμα του Νίκα και με ένα ευθύβολο σουτ απο πλάγια έστελιλε την μπάλα αριστερά στο πλαϊνό δίχτυ του Μάρκοβιτς γράφοντας το 1-0 στο 68’.

H Καλαμάτα διαχειρίστηκε άριστα στο ματς στην συνέχει με τον Λεβαδειακό να μην μπορεί να απειλήσει και να γνωρίζει την 5η του ήττα στη σεζόν.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Μεϊντάνας (Αχαΐας) – Φωτόπουλος (Αθηνών)

Καλαμάτα (Μπελά): Ταΐρης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Μοζέρ, Παπατόλιος, Ματέους, Παυλίδης (89’ Καρούτης), Τάτος, Γρίβας (60’ Μπόρχες), Λουκίνας.

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Βήχος, Μπάχανακ, Τζημόπουλος, Τσάπρας (82’ Μυτίδης), Μεχία, Χαμοντ (82’ Κωνσταντινίδης), Πολέττο, Συμελίδης (65’ Νίκας), Μουτίνιο (71’ Βρακάς), Δούμτσιος (65’ Μπαρμπόσα)