Καλαμάτα- Καβάλα 0-1: Ήττα καταδίκη…

Ήττα που μπορεί να αποδειχθεί καταδικαστική για την προσπάθεια παραμονής στη Football League γνώρισε η Καλαμάτα στο Δημοτικό στάδιο Παραλίας με 1-0 απο την Καβαλα για την 21η αγωνιστική.

Σε ματς "τελικό" η Καλαμάτα παρουσιάστηκε και πάλι χωρίς ενέργεια και κυρίως χωρίς ψυχολογία και η 13η ήττα στη σεζόν ήρθε φυσιολογικά από μία ανώτερη ομάδα με γκολ που πέτυχε ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής Γιώργος Μαϊδανός με "κεραυνό" στο 49ο λεπτό.

Η απουσία των δύο εξτρέμ της ομάδας, Νίκου Ηλιόπουλου και Νταούντ Μπουσμίμπα αποδείχθηκαν καθοριστικές για τη Μαύρη Θύελλα η οποία δεν μπορούσε να απειλήσει επιθετικά, έχοντας μάλιστα απέναντι της την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.

Η ομάδα του Δερμιτζάκη η οποία ήταν χωρίς γκολ στα τελευταία τρία της παιχνίδια βρήκε τελικά σκορ στην Παραλία έχοντας και ένα δοκάρι και ξαναμπήκε σε τροχιά διεκδίκησης της δεύτερης προνομιούχου θέσης.

Πως έπαιξε

Με δεδομένες τις επιστροφές των τιμωρημένων Στεφανάκου, Νατσιόπουλου και τις απουσίες των Χριστοφιλέα, Μπουσμπίμπα, Ηλιόπουλου, ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε 11άδα με αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς απέναντι στην Τρίγλια..

Κάτω από τα γκολπόστ επέστρεψε ο Στεφανάκος, στο αριστερό άκρο της άμυνας παρέμεινε ο Κωνσταντινόπουλος, δεξιά ο Τόλι, το δίδυμο των στόπερ αποτέλεσαν οι Τριποτσέρης, Γκιοατά, τριάδα στο κέντρο οι Ζαχαρόπουλος, Οσμάναγκιτς, Νατσιόπουλος, αριστερά ο Ιντρίσι, δεξιά ο Τριανταφυλλάκης και κορυφή ο Αλεξόπουλος .

Η Καλαμάτα μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι και έδειξε από την αρχή διάθεση να πιέσει ψηλά την Καβάλα. Είχε στο 6ο λεπτό την πρώτη τελική με σουτ από τον Ιντρίσι και πατούσε καλύτερα στο γήπεδο απέναντι στην Καβάλα η οποία αναπτυσσόταν κυρίως από τα αριστερά με τον Μαϊδάνο να παίζει όλη την πλευρά.

Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου απείλησε στο 24' με τον Αλεξόπουλο να ελίσσεται από αριστερά διαγώνια στο ύψος της περιοχής και να κάνει το σουτ αλλά τον Δήμιζα να μπλοκάρει.

Δύο λεπτά μετά η Καλαμάτα προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Ιντρίσι χτύπησε ψηλά στο μηρό και δεν μπορούσε να συνεχίσει με τον Αναστόπουλο να ρίχνει στη μάχη τον Πετσίτη. Ο 20χρονος μεσοεπιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που έκανε την επόμενη καλή φάση για την Μαύρη Θύελλα όταν στο 33' έγινε αποδέκτης της μπάλας από τακουνάκι του Οσμάναγκιτς, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα και πέρασε κόρνερ.

Η Καβάλα μετά το ημίωρο άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να βγαίνει με περισσότερους παίκτες στην επίθεση και είχε δύο καλές στιγμές σε ένα δίλεπτο. Στο 35' ο Πέτρος Ορφανίδης επιχείρησε το σουτ απο καλή θέση αλλά την τελευταία στιγμή έβαλε την κόντρα ο Τριποτσέρης, ενώ σε κόρνερ κατέληξε και νέο σουτ του Γαβριηλίδη στο 37ο λεπτό.

Η τελευταία στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε στην Καλαμάτα με τον Αλεξόπουλο, ο οποίος στα τελευταία 10 λεπτά του ημιχρόνου πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες, να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να κοντράρει σε αμυντικούς.

Δοκάρι και γκολ

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε εντελώς στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου με την Καβάλα να μπαίνει δυνατά, να δημιουργεί μία μεγάλη φάση και αμέσως μετά να ανοίγει το σκορ.

Στο 47' κεφαλιά του Μαρκόπουλου έπειτα από φάουλ του Λαζάρου Ορφανίδη κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Στεφανάκου ενώ δύο λεπτά μετά ήρθε το 0-1.

Ο Πέτρος Ορφανίδης από δεξιά έκανε στην σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο επερχόμενος Μαϊδανός έπιασε έναν κεραυνό "εκτελώντας" τον Στεφανάκο.

Το γκολ πάγωσε τους γηπεδούχους οι οποίοι έδειξαν να έχουν μείνει από ενέργεια και κυρίως ψυχολογία.

Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε μόλις το 67' με τον Νατσιόπουλο να εκτελεί φάουλ απο αριστερά και τον Αλεξόπουλο να μην βρίσκει για λίγο την μπάλα.

Ο Νίκος Αναστόπουλος προσπάθησε να "φορτώσει" την επίθεση ρίχνοντας στο ματς και τον νεοαποκτηθέντα Τιάγκο στο 68' αλλά η Καβάλα σωστά στημένη στην άμυνα δεν επέτρεψε την δημιουργία φάσεων. Μάλιστα ο Δερμιτζάκης έβαλε και τρίτο στόπερ τον Παπαστεριανό για να ¨κλειδώσει” το τρίποντο

Η μοναδική φάση στην οποία απείλησε η Μαύρη Θύελλα ήταν σε μια απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου στο 88’ που έβγαλε σε κόρνερ ο Δήμιζας.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Ανδριανός (Αχαΐας). Βοηθοί: Κακαφώνης (Αχαΐας), Καραλής (Ηλείας)

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Στεφανάκος, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Γκιοατά, Τριποτσέρης, Ζαχαρόπουλος, Οσμάναγκιτς, Νατσιόπουλος, Ιντρίσι (28’ λ.τρ. Πετσίτης, 68’ Τιάγκο), Τριανταφυλλάκης (79’ Πανάγου), Αλεξόπουλος

Καβάλα (Π. Δερμιτζάκης): Δημιζας, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κερθι, Ορφανούδης Λαζ. (84’ Αρναούτογλου), Καθάριος (64’ Παπαδόπουλος), Στικας, Μαϊδάνος, Ορφανίδης Π., Κουτσούμπας, Σκαθαρούδης (77’ Παπαστεριανός)