Καλαμάτα – Η ήττα έφερε γκρίνια

Βαρύ το κλίμα στη Μαύρη Θύελλα παραμονές του ντέρμπι με τον Λεβαδειακό

Σε βαρύ κλίμα ετοιμάζεται η Καλαμάτα να υποδεχτεί τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό την Τετάρτη στην εμβόλιμη 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σ’ ένα ματς που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν μάχη τίτλου.

Οι ήττες φέρνουν γκρίνια, κατάσταση που βιώνουν τις τελευταίες ώρες στο στρατόπεδο της Μαύρης Θύελλας καθώς η απώλεια του αγώνα στη Νέα Αλικαρνασσό, ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ήττα, αλλά και όσα ακολούθησαν με την επιβολή του προστίμου έχει βαρύνει το κλίμα στην ομάδα.

Η ομάδα παρουσιάστηκε αγωνιστικά άναρχη και με πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο δίνοντας τη δυνατότητα στον ψυχωμένο Ηρόδοτο να προηγηθεί 2-0 πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου και να βάλει τις βάσεις για το τρίποντο που κατάφερε να κρατήσει στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός ότι η Καλαμάτα ανέβασε την απόδοση της σε ανεκτά επίπεδα, είχε τις ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει περισσότερα του ενός τέρματα.

Μία νίκη στο επερχόμενο ντέρμπι κορυφής θα είναι βάλσαμο αλλά κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τις συνέπειες μιας ενδεχόμενης ήττας τόσο στο εσωτερικό της ομάδας αλλά και σε ότι έχει να κάνει με την αντίδραση του κόσμου.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι Αναστασόπουλος και Μπακαγιόκο φαίνεται πως θα μείνουν εκτός και από αυτό το παιχνίδι, ενώ ο Μπόρχες έκανε μέρος του προγράμματος και ενδεχομένως να συμπεριληφθεί στην αποστολή.

Τέλος, ο Παπατόλιος συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες κάρτες με τον Ηρόδοτο και θα εκτίσει την ποινή της μίας αγωνιστικής στο ματς την Κυριακής με τη Ρόδο.