Καλαμάτα-Ηρόδοτος 2-0: Τάτος, Λουκίνας και 7X7!

Οι μελανόλευκοι παραμένουν σε τροχιά κορυφής με 21 βαθμούς και πάνε στην Λιβαδειά την προσεχή Κυριακή για το μεγάλο ντέρμπι με τον Λεβαδειακό, ο οποίος ηττήθηκε σήμερα από την ΑΕΚ Β

Η Μαύρη Θύελλα άλλαξε χρονιά αλλά όχι και… συνήθειες. Καθάρισε 2-0 και τον Ηρόδοτο στην Μεσσήνη και διεύρυνε στις 7 νίκες το εντυπωσιακό της σερί που ξεκίνησε από τα τέλη Νοεμβρίου. Οι μελανόλευκοι παραμένουν έτσι σε τροχιά κορυφής με 21 βαθμούς και πάνε στην Λιβαδειά την προσεχή Κυριακή για το μεγάλο ντέρμπι με τον Λεβαδειακό, ο οποίος ηττήθηκε σήμερα από την ΑΕΚ Β και οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στους 24 βαθμούς.

Η νίκη της Μαύρης Θύελλας ήρθε με δυο τέρματα στο πρώτο μέρος από τους Ανδρέα Τάτο στο 21΄και Γιάννη Λουκίνα στο 39’. Ο Τάτος είχε χαμένο πέναλτι στο 57’ (το κέρδισε ο Λουκίνας), ενώ ο Ηρόδοτος που παρατάχθηκε με πολλά προβλήματα και μόλις 14 παίκτες στην αποστολή είχε την καλύτερη στιγμή του σε δοκάρι του Κατίδη στο 34’.

Το ματς

Ο Νίκος Αναστόπουλος παρέταξε την ίδια 11άδα του τελευταίου αγώνα στην Ιεράπετρα. Κάτω από τα δοκάρια ο Ταΐρης, τριάδα στην άμυνα οι Τσελεπίδης, Παπατόλιος, Αναστασόπουλος. Στα άκρα οι Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ, στην μεσαία γραμμή οι Ματέους, Παυλίδης, Τάτος και επιθετικό δίδυμο Φελίπε, Λουκίνας.

Από τα πρώτα λεπτά η Μαύρη Θύελλα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και κυρίως με ανάπτυξη από τα αριστερά με τον Κωνσταντινόπουλο αλλά και από τον άξονα με τον Παυλίδη προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην Κρητική άμυνα. Η πρώτη τελική ήρθε στο 14′ με σουτ άουτ του Παυλίδη μετά από συνδυασμό Τάτου-Φελίπε, ενώ η κυριαρχία της επιβραβεύτηκε με γκολ στο 21ο λεπτό. Ο Ανδρέας Τάτος συνδυάστηκε ωραία με τον Λουκίνα και με ένα άπιαστο σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Λουτριώτη.

Οι μελανόλευκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 30’ είχαν σουτ άουτ του Λουκίνα από την γραμμή της περιοχής ενώ τέσσερα λεπτά μετά κεφάλια του Παυλίδη πέρασε άουτ αποστράτου Φελίπε.

Οι φιλοξενούμενοι αν και προσπαθούσαν ανορθόδοξα τις περισσότερες φορές να βγουν στην επίθεση, λίγο έλειψε να φτάσουν στην ισοφάριση στο 34ο λεπτό όταν ο Κατίδης έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του κάθετου δοκαριού του Ταϊρη και να φεύγει άουτ.

Η Καλαμάτα απάντησε στο 35′ με τον Παυλίδη να σουτάρει ελάχιστα άουτ από το ύψος του πέναλτι ενώ τέσσερα λεπτά μετά ήρθε το 2-0.

Εκτελεστής ο Γιάννης Λουκίνας, ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, γύρισε το σώμα του και πλάσαρε τον Λουτριώτη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιάννης Τάτσης πέρασε στο ματς τους Χατζησάββα και Σουρνάκη σε μια προσπάθεια να κάνει περισσότερο επιθετική την ομάδα του αλλά η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε σημαντικά. Ο Ηρόδοτος είχε ένα σουτ άουτ με τον Χατζησάββα στο 50′ αλλά η Καλαμάτα ήταν αυτή που βρέθηκε κοντά στο τρίτο γκολ.

Στο 56′ ο Ρουσάκης ανέτρεψε καθαρά τον Λουκίνα στην περιοχή με τον Μπαϊλη να υποδεικνύει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ανδρέας Τάτος, ο οποίος όμως έστειλε την μπάλα ψηλά και η ευκαιρία πέρασε ανεκμετάλλευτη για τη Μαύρη Θύελλα.

Το υπόλοιπο του παιχνιδιού ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Ηρόδοτο να μην μπορεί να αντιδράσει και να αρκείται σε μία τιμητική ήττα, και την Καλαμάτα απο την άλλη να επιμένει για ένα τρίτο γκολ- ιδιαίτερα μετά την είσοδο του Τσαγκαλίδη- αλλά να ολοκληρώνει τελικά το ματς στο 2-0.

Στα τελευταία λεπτά η Καλαμάτα αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς αποχώρησε τραυματίας ο Μάρκο Mαρκόφσκι ο οποίος είχε περάσει στο 78′ αντικαθιστώντας τον Λουκίνα.

Διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας-Λευκάδας)

Βοηθοί: Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής), Οικονόμου (Δυτ. Αττικής)

Καλαμάτα: Ταΐρης, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος (78’ Μπακαγιόκο), Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος, Μοζέρ (69’ Μαβινγκά), Ματέους (82’ Σκεντεράϊ), Παυλίδης, Τάτος, Φελίπε (69’ Τσαγκαλίδης), Λουκίνας (78’ Μαρκόφσκι)

Ηρόδοτος (Τάτσης): Λουτριώτης, Αποστολίδης (46’ Χατζησάββας), Αργκιλέσι, Αρναούτογλου (46’ Σουρνάκης, 60’ λ.τρ. Γκίνη), Βρεττός, Καντέ, Καργιωτάκης, Κατίδης, Κόρτσαμ, Ρουσσάκης, Χαλκιαδάκης