Καλαμάτα- Ιεράπετρα 2-3: Χωρίς φρένα στον αγωνιστικό κατήφορο

Χωρίς σταματημό είναι ο αγωνιστικός κατήφορος των δύο τελευταίων μηνών για την Καλαμάτα η οποία σε ένα ακόμη παιχνίδι έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Δημοτικό στάδιο Παραλίας.

Η Μαύρη Θύελλα γνώρισε την όγδοη ήττα της στους τελευταίους 9 αγώνες του πρωταθλήματος της Football League με θύτη αυτή τη φορά την Ιεράπετρα η οποία πέρασε νικηφόρα με 2-3 από την μεσσηνιακή πρωτεύουσα για την 13η και τελευταία αγωνιστική του α’ γύρου.

Ομάδα χωρίς ψυχολογία και κυρίως αγωνιστικές λύσεις η Καλαμάτα, είτε αλλάζει προπονητές, είτε όχι, το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο και σε αυτό έγιναν μάρτυρες οι περίπου 400 οπαδοί που βρέθηκαν υπό άσχημες καιρικές συνθήκες στο Δημοτικό στάδιο.

Άσχημο ξεκίνημα

Η Καλαμάτα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ, όταν στο 8ο λεπτό Κασωτάκης δεν απέκρουσε σωστά σε σέντρα του Μηνά από αριστερά και ο Αποστολόπουλος με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 0-1.

Το γκολ πάγωσε τους γηπεδούχους οι οποίοι προσπάθησαν στη συνέχεια να οργανωθούν και να απειλήσουν αλλά η μπάλα έφτανε με δυσκολία στα καρέ του Καραγκιολίδη.

Τελικά η λύση ήρθε από μία έξυπνη κίνηση του Βουκμίροβιτς ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας, εντός περιοχής και ανατράπηκε από τον Μηνά με τον διαιτητή Λάμπρου να δίνει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Οσμάναγκιτς ο οποίος ευστόχησε γράφοντας το 1-1 στο 25′.

Το ματς στη συνέχεια έγινε περισσότερο ανοιχτό με την Καλαμάτα να έχει μία ακόμη καλή στιγμή στο 27′ σε κεφαλιά του Αλεξόπουλου που έβγαλε ο Καραγκιολίδης. Καλή στιγμή είχαν και οι φιλοξενούμενοι στο 33’, με τον Αποστολόπουλο να φεύγει στην αντεπίθεση, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο υπο την πίεση του Καντούτση.

Αλλαγή χωρίς αποτέλεσμα

Στο δεύτερο μέρος ο Βασίλης Βούζας θέλησε να κάνει περισσότερο επιθετική την ομάδα και έριξε τον Ράκιτς στη θέση του Τζόκιτς.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα και αφού στο 47′ έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Κασωτάκη να νικά τον Κατσικοκέρη σε τετ α τετ, πήραν εκ νέου το προβάδισμα δέκα λεπτά αργότερα με αρκετά τυχερό τρόπο.

Ύστερα από κόρνερ του Χιτζίδη, ο Σέχου επωφελήθηκε απο τις κόντρες και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-2.

Σα να μην έφτανε αυτό τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους γηπεδούχους όταν στο 63′ ο Βουκμίροβιτς είδε απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης!

Οι Κρητικοί περισσότερο άνετοι πλέον βρήκαν και τρίτο γκολ στο 71ο λεπτό όταν ο Βογιατζής με λόμπα εκτός περιοχής “κρέμασε” τον Κασωτάκη για το 1-3.

Το μόνο που κατάφερε η Καλαμάτα ήταν να μειώσει το σκορ (2-3) με άπιαστο σουτ του Κωνσταντινόπουλου στο 82′ και αφού πρώτα η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Καραγκιολίδη.

Διαιτητής: Γιώργος Λάμπρου (Ευβοίας), βοηθοί Οικονόμου (Δυτικής Αττικής), Πριόνας (Ευβοίας) και 4ος ο Παπαγεωργόπουλος (Αργολίδας).

Καλαμάτα (Βασ. Βούζας): Κασωτάκης, Τσιβελεκίδης, Στεργίδης, Ζαχαρόπουλος, Βουκμίροβιτς, Αλεξόπουλος, Γκελκέρια, Κωνσταντινόπουλος, Καντούτσης, Οσμάναγκιτς (71’ Μάκος, 76’ Μπάμπης), Τζόκιτς (46’ Τζόκιτς)

Ιεράπετρα (Τιμ. Καβακάς): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιτζίδης, Σέχου, Μάγκας, Σμίλτος, Σκόνδρας, Βογιατζής, Κατσικοκέρης, Μηνάς (74’ Μέμος, 88’ Μπάμπης), Αποστολόπουλος (81’ Παπαδόπουλος)