ΠΣ Καλαμάτα: Φιλικό 2-0 επι της Εθνικής Ενόπλων με Ράκιτς, Αλεξόπουλο

Δεκαπέντε λεπτά καλής απόδοσης στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν αρκετά για την Καλαμάτα για να της χαρίσουν μία άνετη νίκη με 2-0 επί της Εθνικής Ενόπλων σε φιλικό παιχνίδι που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο Μεσσηνιακού, υπό το βλέμμα περίπου 150 φιλάθλων.

Η Μαύρη Θύελλα σπατάλησε και πάλι ένα ημίχρονο, καθώς παρότι είχε την κατοχή και κυκλοφορία της μπάλας δεν μπορούσε να βγάλει με ευκολία τελικές προσπάθειες, απέναντι σε μία ομάδα η οποία είχε αξιόλογες μονάδες στο παιχνίδι ένας με έναν, αλλά σαφές πρόβλημα συνοχής και ομοιογένειας αφού οι παίκτες αυτοί δεν βρίσκονται μαζί παρά λίγες μέρες.

Ο Βασίλης Βούζας ξεκίνησε το ματς με δύο φορ, βάζοντας Ράκιτς και Αλεξόπουλο στην κορυφή της επίθεσης ενώ απόντος του τραυματία Γρηγόρη Μάκου, για πρώτη φορά το κεντρικό δίδυμο της άμυνας αποτέλεσαν οι Ιντζίδης Τζιβελεκίδης.

Οι μελανόλευκοι πήραν από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με σουτ του Ζαχαρόπουλου στο 6′ το οποίο έβγαλε σε κόρνερ ο Σωτήρης Λυμπερόπουλος.

Στο 25´σε μια έξοδο εκτός περιοχής τραυματίστηκε σοβαρά ο Κασωτάκης με τον Πάντο να μπαίνει στο παιχνίδι και τον Κρητικό τερματοφύλακα να μεταφέρεται στο Νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.

Η συνέχεια ανήκε στην Εθνική Ενόπλων η οποία είχε τρεις καλές φάσεις. Αρχικά στο 30′ σουτ του Ταμπάκη η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 33′ ο Βίγια με από ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα να περάσει παράλληλα από την εστία του Πάντου ενώ λίγο μετά ο Ιντζίδης παρενέβη σωτήρια προ του αμαρκάριστου Στρίγκα.

Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και με πίεση ψηλά ανάγκασε σε λάθη την άμυνα της Εθνικής Ενόπλων η οποία στο μεταξύ είχε προχωρήσει και σε αλλαγές.

Στο 54′ ο Ράκιτς με κεφαλιά από κόρνερ του Στεργίδη άνοιξε λογαριασμό σημειώνοντας το 1 – 0 για την Καλαμάτα ενώ το 2 – 0 ήρθε τέσσερα λεπτά μετά με σκόρερ τον Αλεξόπουλο έπειτα από ασθενή απόκρουση του Δασκαλάκη σε σουτ του Ράκιτς.

Στα αξιοσημείωτα του ματς η συμμετοχή του Κουιρουκίδη αλλά με την… Εθνική Ενόπλων. Ο σέντερ φορ της Μαύρης Θύελλας πέρασε στο ματς στο 60ο λεπτό και είχε θετική παρουσία όσο αγωνίστηκε.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Κασωτάκης (25′ λ. τρ. Πάντος, 60′ Στεφανάκος), Τσουβαλτζίδης (70′ Ακριστινέϊ), Γαλούπης (62′ Γκελκέρια), Τσιβελεκίδης (75′ Ψυχογιάννης), Ιντζίδης, Τζόκιτς (70′ Τσουβαλτζίδης), Ζαχαρόπουλος (75′ Ρουμελιώτης), Στεργίδης (62′ Μπάμπης), Βουκμίροβιτς (75′ Χαρλέπας), Ράκιτς (62′ Σάμσον), Αλεξόπουλος (54′ Καζβιρόπουλος)

ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΟΠΛΩΝ (Θοδωρής Παχατουρίδης): Λυμπερόπουλος (35′ Δασκαλάκης), Αμπντούν, Νιφαδόπουλος (46′ Κεφαλάς), Γκίνο (46′ Βλάχος), Βουρνάζος (46′ Κορνελάτος), Χοτζάλι (46′ Καρράς), Ταμπάκης (46′ Καναβέτας), Τσανδάρης (46′ Διλαβέρης), Στρίγκας (46′ Ντίνος, 74′ Κουϊρουκίδης), Βίγια (46′ Παπανικολάου), Σμυρλής (46′ Νιζάμης).