Καλαμάτα: Φιλική ισοπαλία 3-3 με Ομόνοια Αραδίππου

Η Μαύρη Θύελλα προηγήθηκε 3-0 με Αρναρέλλη, Ρόβα, Τάτο αλλά οι πολλές αλλαγές στο τέλος έδωσαν τη δυνατότητα στην κυπριακή ομάδα να ισοφαρίσει, στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας στο Καρπενήσι

Θετική εικόνα είχε η Καλαμάτα στο πρώτο φιλικό-ξεμούδιασμα” που έδωσε στο Καρπενήσι μετά από συνολική προετοιμασία 11 ημερών. Η Μαύρη Θύελλα αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Ομόνοια Αραδίππου, με το σκορ να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού καθώς η Καλαμάτα με… κανονική σύνθεση προηγήθηκε 3-0 αλλά οι πολλές αλλαγές με μικρότερους ηλικιακά ποδοσφαιριστές στη συνέχεια έδωσε την ευκαιρία στην κυπριακή ομάδα να ισοφαρίσει στο τελικό 3-3.

Ο Σάκης Τσιώλης παρέταξε σχηματισμό με τρεις στόπερ, κάτι που δοκιμάζει από την αρχή της προετοιμασίας και είναι ένα από τα συστήματα που θα χρησιμοποιήσει φέτος, με Λουπάνο, Μπακαγιόκο, Γκρόζντανιτς, στις πλευρές έπαιξαν οι Κωνσταντινόπουλος, Μαβινγκά στον άξονα Αναστασόπουλος, Παπατόλιος και ο Τάτος πίσω από τους δύο επιθετικούς Αρναρέλλη και Ρόβα.

Οι μελανόλευκοι προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο με τέρματα που σημείωσαν οι Αλέξανδρος Αρναρέλλης, Χρήστος Ρόβας (έπειτα από εκτέλεση πέναλτι του Τάτου και απόκρουση του τερματοφύλακα), ενώ ο Τάτος πέτυχε με υπέροχο τρόπο το 3-0 με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 55’.

Μετά το 60′ πέρασαν διαδοχικά στο παιχνίδι οι Μούζος, Μουζάκης, Γκότσης, Γιαννόπουλος, Δρούγας, Τσιγαρίδης, Λούκαστσικ και ο υπό δοκιμή Γαλεάδης, η ομάδα έχασε την συνοχή της με την Ομόνοια, που αγωνίζεται στην 2η κατηγορία Κύπρου και έχει ξεκινήσει νωρίτερα προετοιμασία, να βρίσκει τον τρόπο να μειώσει και να φτάνει στην ισοφάριση με τέρμα στο τελευταίο λεπτό, με το τελικό σκορ να είναι ήσσονος σημασίας.

Επόμενο φιλικό προετοιμασίας για την Καλαμάτα είναι την Δευτέρα απέναντι στον Αιολικό.