Καλαμάτα: Με φιλική ισοπαλία 1-1 στα Φιλιατρά έκλεισε το 2023

Πρώτη συμμετοχή για Κάτσε, Κοζορώνη και Τζανακάκη - Ο Ακόστα άνοιξε το σκόρ, ισοφάρισε ο Καραχάλιος για την Εράνη

Με μία φιλική ισοπαλία στα Φιλιατρά η Καλαμάτα αποχαιρέτησε το 2023. Η Μαύρη Θύελλα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Εράνη σε παιχνίδι που έκαναν την πρώτη τους συμμετοχή με την μελανόλευκη τα τα τρία από τα τέσσερα νέα αποκτήματα της ομάδας. Συγκεκριμένα στο αρχικό σχήμα ξεκίνησαν οι Κάτσε, Κοζορώνης και Τζανακάκης ενώ εκτός έμεινε ο Ελιβέλντο ο οποίος αντιμετωπίζει ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού.

Η Καλαμάτα προηγήθηκε στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ακόστα στο 63ο λεπτό με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν με τέρμα που πέτυχα ο νεαρός Σάκης Καραχάλιος στο 81'.

Καλαμάτα: Ποιοί αγωνίστηκαν

Στο αρχικό σχήμα για ο Μάκης Χάβος παρέταξε τους Γιαννίκογλου, Μοζέρ, Βαλεριάνος, Κωνσταντινόπουλος, Τζανακάκης, Κάτσε, Κοζορώνης, Κατάλντι, Ακόστα, Γρίβας, Πασάς ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν όλοι οι υπόλοιποι εκτός απ' τους Τάτο, Αρίμπας, Δημόπουλο, Κωστούλα, Κάνιας.

Η μελανόλευκοι θα επιστρέψουν στις προπονήσεις την προσευχή Τρίτη 2 Ιανουαρίου ξεκινώντας την προετοιμασία τους για την εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Γιούχτα.

Αγωνίστηκαν για την Εράνη: Σαββίδης (46’ Μανωλάκος), Καπλάνης (63’ Σινάνι), Μπινιώρης, Πέππας, Μπουρδέκας, Τσερπές, Μπάρκας (63’ Λακριντής) Κωνσταντόπουλος (84’ Χάρμπας) Ηλιόπουλος (89’ Καλογερόπουλος), Καραμπέτσος, Δημητρίου (84’ Καραχάλιος).

* Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης η διοίκηση της Εράνης δια του Δημήτρη Σταθόπουλου απένειμε τιμητική πλακέτα στον Γιώργο Πρασσά, την οποία παρέλαβε ο εκτελεστικός διευθυντής της ΠΑΕ, Βασίλης Παναγιωτόπουλος.