Καλαμάτα-Επισκοπή 5-0: Αποχαιρέτησε τον κόσμο της με πεντάρα

Γκολ και θέαμα από την Μαύρη Θύελλα στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν καθώς σκόρπισε με 5-0 την Επισκοπή με τους Μπόρχες, Λουκίνα να σημειώνουν από δύο γκολ και τον Φελίπε ακόμα ένα για την δεύτερη πιο ευρεία νίκη της σεζόν

Η Καλαμάτα εύκολα και απλά έκλεισε νικηφόρα την παρουσία της στο δημοτικό στάδιο Παραλίας για φέτος καθώς επιβλήθηκε άνετα 5-0 της Επισκοπής στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής στο νότιο όμιλο της super league 2.

Με βραζιλιάνικο χρώμα στο πρώτο ημίχρονο χάρη σε δύο γκολ από τον Μπόρχες και ένα από τον Φελίπε, η Mαύρη Θύελλα πήγε στα αποδυτήρια με το ευρύ 3-0 για να έρθουν δύο ακόμα γκολ στην επανάληψη από τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας Γιάννη Λουκίνα που έφεραν τη Μαύρη Θύελλα να ισοφαρίζει το καλύτερο σκορ της στη φετινή σεζόν μετά το 5-0 επί της Ζακύνθου.

Το ματς

Ο Γιάννης Μπέλα κατέβασε την ενδεκάδα του αγώνα με τον Λεβαδειακό με μία αλλαγή καθώς ο Μπόρχες πήρε  την θέση του Θανάση Παπατόλιου, ο οποίος δεν είχε το δικαίωμα να αγωνιστεί καθώς όπως ενημέρωσε η super league 2 δεν εξέτισε την ποινή του στο ματς της Ρόδου.

Η Καλαμάτα μπήκε από την αρχή με διάθεση να πιέσει ψηλά και με ένα γρήγορο γκολ να γίνει από το ξεκίνημα αφεντικό στο παιχνίδι και τα κατάφερε μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Λουκίνας βρέθηκε στο ύψος της περιοχής και πλάσαρε τον Καλογεράκη ο οποίος απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Μπόρχες πήρε το ριμπάουντ και άνοιξε το σκορ.

Οι μελανόλευκοι συνέχισαν να επιτίθενται κατά κύματα με τους Μόζερ και Κωνσταντινόπουλο να μένουν ψηλά στην επίθεση και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν οχυρωμένοι έξω από την περιοχή τους. Η πρώτη τελική για την ομάδα του Βέλιτς ήρθε στο 30ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νταρζισιο και την μπάλα να περνάει αουτ ενώ η Μαύρη θύελλα απάντησε στο 32ο λεπτό όταν ο Φελίπε έσπασε με τακουνάκι την μπάλα στον Μοζέρ που από καλή θέση σούταρε ψηλά.

Η Μαύρη Θύελλα εδραίωσε το προβάδισμα της στο 37ο λεπτό όταν ο Μοζέρ εκανε το μπάσιμο από τα δεξιά γύρισε την μπάλα παράλληλα προς την εστία και ο Μπόρχες από το δεύτερο δοκάρι εντελώς μόνος πλάσαρε σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο Ταΐρης θεατής όλο αυτό το διάστημα έδειξε τα αντανακλαστικά του στο 39ο λεπτό αποκρούοντας σε κόρνερ σουτ του Κουκούλη με την Καλαμάτα να συνεχίζει να πολιορκεί την εστία των φιλοξενούμενων και τελικά να βρίσκει τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κωνσταντινόπουλος έκανε σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από τον Καλογεράκη και τους αμυντικούς, έφτασε στον Φελίπε ο οποίος με συρτό σουτ έγραψε το 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γρίβα να σουτάρει άουτ από το ύψος της περιοχής και το σκηνικό να παραμένει το ίδιο, με την Επισκοπή να βρίσκεται στο μισό γήπεδο και την Καλαμάτα να πιέζει. Στο 57' ο Καλογεράκης κράτησε το σκορ για την ομάδα του καθώς απέκρουσε εξ επαφής κεφαλιά του Λουκίνα έπειτα από σέντρα του Μπόρχες. Δεν μπόρεσε να κάνει όμως το ίδιο στο 67ο λεπτό όταν ο Λουκίνας δέχτηκε ωραία κάθετη του Φελίπε βγήκε στο χώρο και πλάσαρε τον τερματοφύλακα της Επισκοπής γράφοντας το 4-0.

Ο Γιάννης Μπέλα έκανε τις πρώτες κινήσεις του από τον πάγκο στο 69ο λεπτό ρίχνοντας στη μάχη τους Τσαγκαλίδη, Σκεντεράι και ο δεύτερος λίγα λεπτά μετά έβγαλε ωραία σέντρα στο κεφάλι του Λουκίνα που νίκησε για για δεύτερη φορά σε ένα δεκάλεπτο τον Καλογεράκη κάνοντας το 5-0 στο 77'.

Η Επισκοπή τελείωσε το ματς με 10 παίκτες καθώς στο 88’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Τσάβος.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και πρώτη συμμετοχή του Βαγγέλη Καραχάλιου ο οποίος πήρε τη θέση του Ταϊρη στο 75ο λεπτό.

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης (75' Καραχάλιος),  Κωνσταντινόπουλος, Λουπανο, Τσελεπίδης, Μοζέρ (79’ Καρούτης), Ματέους (79’ Μπούνας), Παυλίδης, Φελίπε, Γρίβας (69' Τσαγκαλίδης), Μπόρχες (69 Σκεντεραι), Λουκίνας

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τασιουλης, Τσαβος, Πολυχρόνης, Τρινταντε, Σουμπασακης, Κουκούλης, Νοικοκυραίους, Σκονδρας, Νταρζισιο

Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)
Βοηθοί: Κωνσταντίνου – Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)
4ος διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)