Καλαμάτα – Χανιά 1-1: Χαμένη ευκαιρία…

Η Καλαμάτα, η οποία "πέταξε" και πάλι το πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να κυνηγάει νωρίς το σκορ μ' ένα πέναλτι του Βασιλόγιαννη που υπέπεσε ο Μπακαγιόκο. Έφερε το ματς στα ίσα με υπέροχο τέρμα του Παπατόλιου αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή καθώς ο Λουκίνας απέτυχε να νικήσει τον Κουτσοβασίλη σε εκτέλεση πέναλτι στο 79’.

Ό,τι με κόπο κερδίζει εκτός έδρας γκρεμίζει στο δημοτικό στάδιο Μεσσήνης η Καλαμάτα. Οι μελανόλευκοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τα Χανιά για την 25η αγωνιστική στον Νότιο όμιλο της super league 2 και είδαν το Λεβαδειακό να ξεφεύγει πάλι με +2 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα καθώς την ίδια ώρα επικρατούσε με 6-0 του Ηροδότου.

Η Καλαμάτα η οποία πέταξε και πάλι -κατά την κακή της συνήθεια -το πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε να κυνηγάει νωρίς το σκορ μ' ένα πέναλτι του Βασιλόγιαννη που υπέπεσε ο Μπακαγιόκο. Έφερε το ματς στα ίσα με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με υπέροχο τέρμα του Παπατόλιου αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή καθώς ο Λουκίνας απέτυχε να νικήσει τον Κουτσοβασίλη σε εκτέλεση πέναλτι στο 79’.

Οι μελανόλευκοι, οι οποίοι φώναξαν στο 43ο λεπτό για πέναλτι σε χέρι του Κόλλα, γύρισαν... τον διακόπτη στο δεύτερο ημίχρονο και έκλεισαν στα καρέ τους τους Κρητικούς, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο τρίποντο με την ομάδα του Παπαδόπουλου να παίρνει την 11η ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο δυνατός άνεμος δημιούργησε πρόβλημα και στις δυο ομάδες, περισσότερο βέβαια στην Μαύρη Θύελλα, που ήθελε να κάνει παιχνίδι ενώ στους μελανόλευκους κόστισε η απουσία ενός δημιουργικού χαφ, αφού ο μεν Τάτος ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού, ο δε Παυλίδης έμεινε εκτός λόγω ίωσης.

Ομάδα που κερδίζει...

Ο Γιάννης Μπελά παρέταξε την ίδια 11άδα που πήρε το διπλό στη Ρόδο, διατηρώντας τον σχηματισμό. Κάτω από γκολπόστ βρέθηκε ο Ταΐρης, κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, δεξιά ο Μοζέρ και αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος. Τριάδα στην μεσαία γραμμή οι Ματέους, Αναστασόπουλος, Παπατόλιος με τον βραζιλιάνο “εξάρι”, Γρίβας και Φελίπε στα δυο άκρα της επίθεσης και κορυφή ο Λουκίνας.

Η Καλαμάτα μπήκε καλά στο παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό είχε την πρώτη καλή φάση με κεφαλιά άουτ του Φελίπε. Τα Χανιά έδειξαν πως δεν θα περιοριστούν σε παθητικό ρόλο και προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα χωρίς όμως να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Ταϊρη με την Καλαμάτα να έχει τη δεύτερη τελική στο παιχνίδι στο 15ο λεπτό όταν από σέντρα του Φελίπε ο Λουκίνας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν φάση από το πουθενά όταν στο 21ο λεπτό σε γέμισμα στην περιοχή ο Μπακαγιόκο μάρκαρε τον Κολλά με τον διαιτητή Βάτσιο να υποδεικνύει παράβαση.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Βασιλόγιαννης ο οποίος νίκησε τον Ταΐρη, παρότι ο τερματοφύλακας της Καλαμάτας έπεσε στη σωστή κατεύθυνση.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι μελανόλευκοι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια όταν ο Γρίβας έβγαλε τη σέντρα και για λίγο ο Λουκίνας δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα στην προβολή που έκανε.

Στο 28ο ο Αναστασόπουλος είχε αδύναμο σουτ στα χέρια του Κουτζαβασίλη ενώ η Καλαμάτα έκανε αναγκαστική αλλαγή στο 39’ με τον Μοζέρ δίνει τη θέση του στο Μαβινγκά.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους μελανόλευκους να φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι του Κολλά με το Βάτσιο να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι.

Καθολική υπεροχή, αλλά...

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με την Καλαμάτα να μπαίνει πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και τα Χανιά να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Μπόρχες μπήκε στη θέση του Φελίπε και στο επόμενο λεπτό η Καλαμάτα έφερε το ματς στα ίσια. Ο Μπακαγιόκο εκτέλεσε φάουλ κάτω από τη σέντρα και αριστερά, με τον Αναστασόπουλο να παίρνει την πρώτη κεφαλιά μέσα στην περιοχή τον Παπατόλιο να γίνεται κάτοχος της μπάλας και με ωραίο γυριστό σουτ να κεραυνοβολεί τον Κουτζαβασίλη γράφοντας το 1-1 στο 61'.

Το γκολ έδωσε άλλον αέρα στην Καλαμάτα που συνέχισε να αναζητεί την ανατροπή με τον Μπόρχες να είναι ιδιαίτερα ορεξάτος και να δημιουργεί πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Στο 72’ οι μελανόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για νέο χέρι ενώ εντός περιοχής ενώ στο 76’ από σέντρα του Μπόρχες ο Λουκίνας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα των Χανίων.

Η Καλαμάτα έφτασε σε ευκαιρία ανατροπής στο 78’ όταν από μπαλιά του Μπόρχες στον Μαβινγκά ο Καμαρά έκοψε την μπάλα με το χέρι με τον διαιτητή Βάτσιο να σφυρίζει αυτή τη φορά την εσχάτη των ποινών.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο πρώτος σκόρερ της Μαύρης Θύελλας ο Γιάννης Λουκίνας αλλά ο Κουτζαβασίλης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε στερώντας από τον επιθετικό της Καλαμάτας το 16ο του γκολ.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος προχώρησε σε αλλαγές ρίχνοντας στο παιχνίδι και τον πρώτο σκόρερ της ομάδας Μπαΐροβιτς, αλλά παρόλα αυτά τα Χανιά δεν έδειξαν διάθεση να αλλάξουν την αμυντική τακτική τους και να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι με την Καλαμάτα να επιτίθεται αλλά χωρίς να καταφέρνει να δημιουργήσει καθαρή ευκαιρία μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Βάτσιου.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών) – Παγουρτζής (Πειραιά)

Καλαμάτα (Αριάν Μπελά): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Μοζέρ (39’ λ.τρ. Μαβινγκά), Παπατόλιος, Ματέους (89’ Λουπάνο), Αναστασόπουλος (89’ Σκεντεράϊ), Φελίπε (60’ Μπόρχες), Γρίβας, Λουκίνας.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Πατάπης, Παντεκίδης, Καμαρά (88’ Κογιέτε), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (77’ Τσαμούρης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (66’ Μπαΐροβιτς), Κολλάς (88’ Κόλα).