Καλαμάτα BC- Καλαμάτα ‘80 58-56: Μελανόλευκο το πρώτο ντέρμπι της σεζόν

Η Καλαμάτα BC ήταν η νικήτρια στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς στην Α1 ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ καθώς επιβλήθηκε με 58-56 Καλαμάτα 80 στην Τέντα.

Οι μελανόλευκοι ήταν απόλυτα κυρίαρχοι του ντέρμπι στα τρία τέταρτα του αγώνα αλλά στην τελευταία περίοδο επέτρεψαν στους τυπικά φιλοξενούμενους να ξαναμπούν στο παιχνίδι και τελικά έφτασαν σε μία αγχωτική νίκη.

Το παιχνίδι είχε δραματικό φινάλε καθώς η Καλαμάτα 80 είχε τη δυνατότητα στην τελευταία επίθεση με το Κοντόπουλο να στείλει το ματς στην παράταση ενώ ενώ καλάθι του Πανταζή δεν μέτρησε ως εκπρόθεσμο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 28-25, 49-29, 58-56

ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC (Νώντας): Τζουλιάνος (1), Ζύμπας (2), Μπούσι 15(2), Χατζηαγγέλου, Μαθιόπουλος 7(1), Φραγγέας 5, Βάκρινος 7, Λαζαρακόπουλος, Μπάκας 15, Αρώνης 6.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ‘80 (Κορογώνας): Πέτρου, Μουργής 3 (1), Πανταζής 4, Γεωργουλάκος 2, Αλεξανδρόπουλος 9, Μουτζουρούλιας 10, Αναγνωστόπουλος 8, Κοντόπουλος 18 (2), Κομπότης 2