Καλαμάτα BC- Δρομείς 76-64: Άνετη και στο ντέρμπι

Ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα και συνεχίζει το ίδιο δυνατά η Καλαμάτα BC στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής μπάσκετ καθώς επιβλήθηκε 76-64 των Δρομέων Τρίπολης στο κλειστό της Τέντας.

Η ομάδα του Παύλου Νώντα πήρε το δεύτερο φύλλο αγώνα κυριαρχώντας απόλυτα στο ματς.

Πήρε προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-12) που αύξησε στην συνέχεια για να κλείσει το πρώτο μέρος στο +13 (40-27).

Κράτησε το πάνω χέρι και στο δεύτερο ημίχρονο κλείνοντας την 3η περίοδο με 61-46 γα να έρθει το τελικό 76-64 μετά από σχετική χαλάρωση στο τέλος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ BC-ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 76-64

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-27, 61-46, 76-64

Καλαμάτα BC (Νώντας): Φραγγέας 3 (1), Πολίτης 4, Μπούσι 17 (3 τρ., 7 ασ.), Τσικούρης 3 (1), Πετρίδης, Νάκης 16 (1), Σαλάι 14 (1), Περρωτής 15 (1 τρ., 5 ασ., 10 κερδ. φάουλ), Καλογερόπουλος 2, Σκοπέτος 2, Κυριακουλάκος, Μπάκας

Δρομείς Τρίπολης (Μπαλής): Χατζόπουλος 6, Καλούλης 26 (4), Παπαγεωργίου 3, Πετρόπουλος 6 (2), Μπαλής 5, Σινανάι 5 (1), Σπυράκος 5 (1), Αγγουράς 6 (1), Καρλής 2, Μίχος.

Το δυο στα δυο στην 2η αγωνιστική έκανε και η Παναχαϊκή με 71-66 στην Κρήτη επι του Εργοτέλη και την ερχόμενη εβδομάδα στην Πάτρα θα γίνει η μεγάλη μάχη με την Καλαμάτα.