Καλαμάτα-Αμβρυσσέας 3-0: Εύκολα και απλά διεύρυνε το σερί

Για την 9η αγωνιστική του 8ου ομίλου της Γ΄Εθνικής η Καλαμάτα επικράτησε εύκολα, με 3-0 , του Αμβρυσσέα Διστόμου μένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και διατηρώντας τη διαφορά από τους «διώκτες» της. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παρουσιάστηκε και πάλι σοβαρό και συγκεντρωμένο στο στόχο του γεγονός που έκανε τα πράγματα πιο απλά.

Βεβαίως ρόλο έπαιξε και το γρήγορο τέρμα του Μίνγκα, στο 2’, το οποίο υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους να «βάλουν στην άκρη» τις αμυντικές τους προθέσεις. Είναι χαρακτηριστικό τι η Καλαμάτα, που είχε καλά διαστήματα στο 1ο μέρος, πέτυχε δυο ακόμη τέρματα πριν τη λήξη του ημιχρόνου και στην επανάληψη έκανε συντήρηση δυνάμεων, διατηρώντας και πάλι το μηδέν στα μετόπισθεν.

Παρά τις άσχημες συνθήκες περισσότεροι από 500 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο του Μεσσηνιακού χειροκροτώντας τις προσπάθειες των παικτών της Καλαμάτας.

Καρέ καρέ το παιχνίδι

Ιδανικά ξεκίνησε το ματς η Καλαμάτα καθώς μόλις στο 2' ο Μίνγκας από πλάγια αριστερά και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο"γάμα" της εστίας του Ντουμάνη κάνοντας το 1-0. Στο 7΄ η Καλαμάτα πλησίασε και πάλι το γκολ ωστόσο η κεφαλιά του Μάρκοβιτς έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να… «ξυπνούν» μετά το 10’ και στο 19’ έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν. Ο Χαραλαμπίδης με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια ο Όλα εξ επαφής σούταρε άουτ.

Κι αφού δεν σκόραρε η ομάδα του Αμβρυσσέα το έκανε η «Θύελλα» και μάλιστα εις διπλούν στο, ξέφρενο, τελευταίο δεκάλεπτο του 1ου μέρους. Αρχικά, στο 36' ο Ψάνης έκανε το 2-0 και στο 39’ ο Μάριο Μαρτίνες, με πέναλτι που κέρδισε ο Μίνγκας από τον Στάρις, διαμόρφωσε το 3-0 για την Καλαμάτα.

Ο ρυθμός έπεσε στην επανάληψη, με τον κ. Χριστόπουλο να κάνει και κάποιες αλλαγές, ωστόσο υπήρξαν δυο κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 67’ ο Κάρλος και στο 69’ ο Μάρκοβιτς δεν μπόρεσαν να νικήσουν, σε τετ α τετ, τον πολύ καλό Ντουμάνη.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ Κασωτάκης, Τσόπελας (74' Τάμπας), Ψάνης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Φουάσης (56' Φουάσης), Πινδώνης, Μάρκοβιτς, Μίνγκας (78' Λαθύρης), Μαρτίνες (70' Μαστραντωνάκης).

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ Ντουμάνης, Δ. Στασινόπουλος, Καραλής, Στάρις, Τέλλος (70' Βλάχος), Θ. Χαραλαμπίδης, Ιβάνοφ (56' Φωτόπουλος), Σένκα (75' Μουντοκαλάκης), Ολα (46' Κατελούζος), Δήμου, Αντωνίου.