Καλαμάτα 80: Στην 3η θέση του final-4 της ΕΣΠΕΠ στην Πάτρα

Η Κ17 των "λύκων" νίκησε 3-0 σετ στον μικρό τελικό τον Σπαρτιατικό ενώ στον ημιτελικό του Σαββάτου είχε ηττηθεί 3-2 απο τον Άθλο Πατρών που κατέκτησε την πρωτιά

Με την 3η θέση επιστρέφει από την Πάτρα και το φάιναλ φορ του πρωταθλήματος παμπαίδων της ΕΣΠΕΠ η ομάδα βόλεϊ της Καλαμάτα 80.

Στην τελική φάση που έγινε το διήμερο στο κλειστό γυμναστήριο «Κ. Πετρόπουλος» στο Κουκούλι, οι νεαροί "λύκοι" ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου έχοντας απολογισμό μία νίκη και μία ήττα.

Στον ημιτελικό του Σαββάτου μετά από μεγάλη μάχη έχασαν 3-2 από τον οικοδεσπότη και μετέπεειτα πρωταθλητή Άθλο Πατρών, αλλά στο μικρό τελικό της Κυριακής δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο Σπαρτιάτικο και επιβλήθηκαν 3-0.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο σετ με την Καλαμάτα 80 να προηγείται 10-8 αλλά τον Σπαρτιάτικο να αντιδρά και να προηγείται με τη σειρά του έξι πόντους (11-17). Με μπροστάρη τον Μηνά Αραπάκη ωστόσο η καλαματιανή ομάδα αντέδρασε, έφερε το ματς στα ίσα 18-18 και τελικά πήρε το σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ πήρε κεφάλι από το προβάδισμα, προηγήθηκε 7-4, 12-8, 20-15 για να κάνει το 2-0 με 25-16. Την ίδια εξέλιξη είχε και το τρίτο σετ με την Καλαμάτα 80 να προηγείται 10-5, 17-10, 20-14 και με 25-17 να παίρνει τη νίκη με 3-0 σετ.

Ο προπονητής Αλέξης Μπούρας, χρησιμοποίησε τους Αραπάκη, Βλάσση, Κοκονίδη, Ντάκουρη, Τομαρά, Οικονομάκο, Μάνα.

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Αθλος Πατρών επικρατώντας 3-1 του Κόροιβου στον τελικό.