Καλαμάτα 80: Νίκη στο tie-break μέσα στη Σάμο

Με δύο πόντους στις αποσκευές της επιστρέφει η Καλαμάτα 80 από τη Σάμο καθώς πήρε τη νίκη στο tie break επί του Κέρκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος βόλεϊ της pre league ανδρών.

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι στο Πυθαγόρειο οι “λύκοι” έφυγαν νικητές με 3-2 σετ παρότι στη διάρκεια του αγώνα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 αλλά κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση στο πέμπτο σετ.

Η Καλαμάτα 80 ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και πήρε το πρώτο σετ 21-25 αλλά οι γηπεδούχοι. οι οποίοι παραδοσιακά έχουν δυνατή έδρα, έκαναν την αντεπίθεση τους και με 25-18 πήραν το δεύτερο και με το ίδιο σκορ το τρίτο σετ και προηγήθηκαν 2-1. Η απάντηση της Καλαμάτα 80 στο τέταρτο σετ ήρθε με τον ίδιο τρόπο (25-18) για να πάρει τη νίκη στο tie break όπου βρέθηκε από την αρχή μπροστά στο σκορ, προηγήθηκε 8-11 και 10-11 για να κάνει ένα σερί στο τέλος 4-0 και να το πάρει 10-15.

Τα σετ: 21-25, 25-18, 25-18, 18-25, 10-15

Η Καλαμάτα 80 παρατάχθηκε ως εξής: Δαλακούρας, Μαντέκας, Βιέιτο, Ξεροβάσιλας, Οκάμπο, Μπλάουελ, Κανελλόπουλος, Αραπάκης, Χριστόφας, Λυκουρέσης, Μπιρμπίλης, Ντάκουρης Β.