Καλαμάτα 80: Ήττα στο τάι μπρέικ με ανατροπή στη Σάμο- Πρωταθλητής ο Πήγασος

Παρότι προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ η Καλαμάτα 80 γνώρισε την ήττα στο tiebreak στη Σάμο από τον Κέρκη και έχασε την απευθείας άνοδο αφού την ίδια ώρα ο Πήγασος κέρδιζε 3-0 την Σκύδρα. Μια αγωνιστική πριν το φινάλε η ομάδα της Πολίχνης κλείδωσε την πρωτιά στον όμιλο ανόδου, τον τίτλο της πρωταθλήτριας και το πρώτο εισιτήριο για την Volleyleague.

Οι “λύκοι”, οι οποίοι θα έχουν μια δεύτερη ευκαιρία ανόδου στα πλέι οφ 2-5, προηγήθηκαν 0-1 και 1-2 στα σετ αλλά οι Σαμιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 και τελικά να πάρουν τη νίκη σε 5ο σετ.

Στο tie break οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το 6-6 πριν ο Κέρκης με σερί ξεφύγει 10-7. Η Καλαμάτα δεν το άφησε, με δικό της 0-4 προηγήθηκε 10-11 αλλά ο Κέρκης αντέδρασε, πήρε εκ νέου προβάδισμα 1312 και τελικά το σετ με 1513.