Καλαμάτα 80: Έκλεισε με ήττα τη χρονιά, 3-0 ο Πήγασος Πολίχνης

Με άδεια χέρια επιστρέφει από την Θεσσαλονίκη η Καλαμάτα 80 καθώς στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην βόλεϊ league των ανδρών ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Πήγασο Πολίχνης.

Ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τους "λύκους" οι οποίοι υποχώρησαν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας στο κλείσιμο του πρώτου γύρου.

Η Καλαμάτα 80 παρουσιάστηκε χωρίς λύσεις στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού ενώ χαρακτηριστικό είναι πως τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο προηγήθηκε αλλά στο τέλος γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και έφτασαν σε μία καθαρή νίκη, δίνοντας τέλος το δικό τους αρνητικό σερί.

Οι ακραίοι των γηπεδούχων, Κώστας Καπετανίδης και Αργύρης Μαυροβουνιώτης πέτυχαν από 13 πόντους και ηγήθηκαν του Πήγασου στο τρίποντο που τον έφερε στους 7 βαθμούς. Από την Καλαμάτα ξεχώρισαν οι Ροντρίγκο Οκάμπο και Ράιν Κόενεν με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο σετ ο Πήγασος Πολίχνης προηγήθηκε με 7-1, η Καλαμάτα κατάφερε να μειώσει μέχρι τον πόντο (19-18), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν το 1-0 σετ με επίθεση του Αρμενάκη.

Το σετ κλειδί της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο που η Καλαμάτα έδειχνε να το ελέγχει καθώς προηγήθηκε με +3 (13-16), αλλά ο Πήγασος αντέδρασε και με τον Μίλη ισοφάρισε σε 18-18. Ο Μαυροβουνιώτης έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, για να ακολουθήσουν λίγο αργότερα χαμένο σερβίς του Χριστόφα και μπλοκ του Κανέλλου για το 25-23.

Παρά την απoγοήτευση από το χαμένο δεύτερο σετ, η Καλαμάτα δεν το έβαλε κάτω και πάλεψε μέχρι το φινάλε να αντιστρέψει την κατάσταση. Μάλιστα προηγήθηκε με 18-19 με τον Γουέστ, αλλά δύο λάθη των Καλαματιανών έκαναν το 24-22, για να το τελειώσει ο Καπετανίδης για το 25-23.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Σταυρίδης, Λούμσι, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-20
2ο σετ: 6-8, 13-16, 21-20, 25-23
3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις (45% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς) και της Καλαμάτας προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις (44% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-23, 25-23) σε 94'

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 13 (10/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 40% άριστες), Μαυροβουνιώτης 13 (13/29 επ., 77% υπ. - 62% άριστες), Προύσαλης 2 (2 άσσοι), Κανέλλος 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μίλης 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 41% υπ. - 18% άριστες), Τζιουμάκας, Κεσεσίδης.

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας 1 (1/4 επ., 55% υπ. - 27% άριστες), Αλεξάκης 3 (3/7 επ.), Χριστόφας 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Γουέστ 1 (1/1 επ.), Οκάμπο 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ), Κόενεν 14 (10/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 0% άριστες) / Ντάκουρης (λ, 65% υπ. - 18% άριστες), Μαντέκας, Βιέτο4 (3/7 επ., 1 άσσος, 87% υπ. - 40% άριστες), Λυκούρεσης.

Ο προπονητής της Καλαμάτας 80 Παναγιώτης Ντάκουρης δήλωσε: «Η αλήθεια είναι ότι αδικούμε τον εαυτό μας και δεν είναι η πρώτη φορά. Έχουμε τάσεις αυτοκτονίας και σήμερα ακόμα περισσότερο. Με εξαίρεση το πρώτο σετ που ο Πήγασος μας πήρε διαφορά, στο δεύτερο και τρίτο σετ ήμασταν συνεχώς μπροστά, είχαμε τον έλεγχο αλλά κάθε φορά στο τέλος κάναμε από 1-2 λάθη που έκαναν την διαφορά. Κέρδισε ο Πήγασος σήμερα, αλλά χάσαμε και εμείς σήμερα, χωρίς σε καμία περίπτωση να αμφισβητώ τον αντίπαλό μας. Είμαστε μία ομάδα καινούργια στην κατηγορία κια περνάμε τώρα τις... παιδικές ασθένειες. Έχει να κάνει περισσότερο στην συγκέντρωση, μετά από κάποια στιγμή είμαστε βιαστικοί να τελειώσουμε και γίνονται λάθη που στοιχίζουν, όπως σήμερα. Αν όχι βαθμούς, τότε βαθμό».

Ο ακραίος της Καλαμάτας Ράιαν Κόενεν τόνισε: «Στο πρώτο σετ ξεκινήσαμε αργά και ο αντίπαλος έθεσε το ρυθμό του αγώνα. Εμείς βρήκαμε τον ρυθμό μας στην συνέχεια αλλά δεν καταφέραμε να τελειώσουμε κάποιες λεπτομέρειες και δεν πήραμε κάποιο σετ. Τώρα θα ξεκουραστούμε λίγες ημέρες, αλλά ξεκινάει σε λίγο ο δεύτερος γύρος και πρέπει να είμαστε έτοιμοι».

Η 9η αγωνιστική της Volley league

Παρασκευή 22 Δεκεμβρίου 2023

Πήγασος Πολίχνης - Καλαμάτα 80 3-0 (25-20, 25-23, 25-23)

Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2023

«Νίκος Σαμαράς» 16:30 Άθλος Ορεστιάδας - ΑΟΠ Κηφισιάς (διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης)

PAOK Sports Arena 20:15 ΠΑΟΚ - Φοίνικας Σύρου (διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τσιούλα

«Κροίσος Πέρσης» 20:30 Μίλων - Ολυμπιακός (διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου)

ΡΕΠΟ: Παναθηναϊκός