Καλαμάτα 80- Άθλος Ορεστιάδας 3-0: Ποδαρικό για άνοδο!

Με το δεξί μπήκε η Καλαμάτα 80 στο 2022 και την Β’ φάση του πρωταθλήματος βόλεϊ της pre league ανδρών, καθώς επιβλήθηκε 3-0 σετ του Άθλου Ορεστιάδας στο κλειστό της Παραλίας.

Οι “λύκοι” έπαιξαν βόλεϊ υψηλού επιπέδου και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους εβρίτες οι οποίοι πέρα από ένα διάστημα στο τελείωμα του 2ου σετ δεν κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση στην ομάδα του Παναγιώτη Ντάκουρη.

Μάλιστα, οι καλαματιανοί υποχρεώθηκαν να αγωνιστούν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού χωρίς τον καλύτερο επιθετικό τους, Νίκο Παλέντζα, ο οποίος τραυματίστηκε στο 5-3 του 2ου σετ και αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Χαραλαμπίδη.

Θετικό ήταν και το ντεμπούτο του Boρειομακεδόνα ακραίου Στόγιαν Ίλιεφ, ο οποίος έδειξε καλά επιθετικά στοιχεία.

Η Καλαμάτα ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και με επιθετική αιχμή τον Παλέντζα πήρε από την αρχή το προβάδισμα (7-5, 10-6, 12-8), κάνοντας τη διαφορά στο +8 (20-12), για να επικρατήσει με 25-18.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο ξεκίνημα του 2ου σετ, παρότι στο 5-3 ο Παλέντζας τραυματίστηκε και αποχώρησε. Με καλό μπλοκ η Καλαμάτα προηγήθηκε 10-6, 14-8, φτάνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (19-10 και 20-11). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και με ένα σερί 5-0 πλησίασαν στο 23-21, αλλά η Καλαμάτα 80 με επίθεση του Πελεκούδα και επίθεση άουτ των φιλοξενούμενων πήρε το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ η Καλαμάτα 80 έκανε περίπατο και αφού προηγήθηκε 12-6, 20-15, πήρε το σετ με 25-13 και τη νίκη με 3-0.

Καλαμάτα 80 – Άθλος Ορεστιάδας 3-0

Τα σετ: 25-18, 25-21, 25-13

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Πελεκούδας, Δημητούλης, Δαλακούρας, Γεωργάτος, Παλέντζας, Ίλιεφ / Χαραλαμπίδης, Μπούρας (λ), Ντάκουρης (λ), Χριστόφας, Κατσιαφλάκας, Μπλάουελ, Κακαλέτρης, Κανελλόπουλος

Άθλος Ορεστιάδας (Θ. Χουσίδης): Φερέϊρα Ντα Σίλβα, Φερέϊρα Πετρόσα, Αλεξάκης, Αρχοντούδης (λ), Διαμαντίδης (λ), Καζαντζίδης, Ράπτης, Ριζόπουλος, Σξκαρλατίδης Στοϊλούδης