Ήττα για τον Απόλλωνα στο Κερατσίνι, 3-0 ο Απολλώνιος

Την 3η ήττα του στην pre league γυναικών γνώρισε ο Απόλλωνας Καλαμάτας στο Κερατσίνι. Η καλαματιανή ομάδα έχασε 3-0 σετ στην εμβόλιμη 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος και υποχώρησε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο σετ το οποίο η ομάδα τ0υ Πειραιά κέρδισε 25-23 για να πάρει άνετα το δεύτερο (25-16). Ο Απόλλωνας προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς στον 3ο αλλά οι γηπεδούχες έφτασαν σε καθαρή νίκη.

Τα σετ: 25-23, 25-16, 25-22

Ακάθεκτη στην κορυφή συνεχίζει η ομάδα των Πρωταθλητών Πεύκων που πήρε μεγάλο διπλό στη Ν. Σμύρνη, καθώς αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ από τον Πανιώνιο. Οι Θεσσαλονικιές κατάφεραν να κάνουν μεγάλη ανατροπή και να αποδράσουν με 2-3 ( 25-23, 25-11, 13-25, 26-28, 11-15).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κράτησε το αήττητο, έφτασε στις 10 σερί νίκες και με 29 βαθμούς παρέμεινε πρώτη στην κορυφή, ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για τη λήξη του Α’ γύρου, και την ανάδειξη της σε πρωταθλήτρια χειμώνα.

Pre League Γυναικών - 11η αγωνιστική

Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2022

Α.Σ.Π. Κόρινθος - Α.Ο.Ν. Αμαζόνες 0-3 (24-26, 23-25, 24-26)

Α.Ο.Φ. Πορφύρας - Α.Π.Σ. Ναυάρχου Βότση 3-2 (20-25, 25-23, 25-13, 21-25, 15-11)

Γ.Σ. Πανιώνιος - Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων 2-3 (25-23, 25-11, 13-25, 26-28, 11-15)

Ο.Φ.Α. Απολλώνιος - Απόλλων Καλαμάτας 3-0 (25-23, 25-16, 25-22)

«Μίμης Τσικίνας», 19.30: Χ.Α.Ν.Θ. - Α.Σ. Ελπίς