Ιστορικός θρίαμβος και άνοδος για την Καλαμάτα 80!

Πανάξια στην Volley league οι “λύκοι” έκαναν το όνειρο πραγματικότητα – Επικράτησαν 3-1 σετ του Κέρκη στον 3ο τελικό των πλέι οφ της pre league στην κατάμεστη Παραλία και πήραν την άνοδο

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη! Η Καλαμάτα 80 είναι με το σπαθί της στα σαλόνια της volleyleague καθώς νίκησε στον τρίτο τελικό των play-off της pre league με 3-1 σετ τον Κέρκη Σάμου και πήρε το δεύτερο εισιτήριο ανόδου πίσω από την πρωταθλήτρια ΑΕΚ!

Μετά από διάστημα μεγαλύτερο των τριών δεκαετιών η Καλαμάτα θα εκπροσωπηθεί και πάλι στην ανώτερη κατηγορία του βόλεϊ με τους «λύκους» να κάνουν πραγματικότητα το όνειρο, δικαιώνοντας τις προσδοκίες αλλά και τις μεγάλες προσπάθειες που κατέβαλαν τα τελευταία χρόνια χτίζοντας αυτή την ομάδα.

Το κλειστό του Δημοτικού Σταδίου γνώρισε μεγάλες πιένες στον τελικό… των τελικών θυμίζοντας ένδοξες στιγμές του παρελθόντος. Ο κόσμος κατέκλυσε κάθε γωνιά με τον Κέρκη -ο οποίος στο δεύτερο τελικό είχε πάρει τη νίκη και προσωρινά ελπίδες για την άνοδο- να λυγίζει υπό το βάρος της πίεσης.

Στο πρώτο σετ οι λύκοι πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα (8-4), αυξάνοντας σταδιακά τη διαφορά (12-6, 20-12) για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ ο Κέρκης Σάμου έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 11-10 με την Καλαμάτα 80 να ανεβάζει συνέχεια ταχύτητα και με ένα σερί 4-0 να κάνει το 17-11 και από κει και πέρα πολύ πιο εύκολα τα πράγματα αφού προηγήθηκε 20-12, 24-15 για να πάρει το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο κέρκης ξέφυγε με δύο πόντους στο 7-9 και διατήρησε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 18-18 που ήρθε με άσο του Οκάμπο. Οι σαμιώτες ωστόσο δεν πτοήθηκαν, ξαναπήραν το προβάδισμα με δύο πόντους 18-20, 21- 23 και τελικά το σετ με 22-25 μειώνοντας σε 2-1.

Στο 5ο σετ Καλαμάτα 80 μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το ματς. Προηγήθηκε 4-1, 7-3 και 10-5 με τον Κέρκη να πλησιάζουν προσωρινά στους δύο πόντους (14-12) αλλά τους λύκους να ξεφεύγουν 18-13 και 21-15. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-18 και 22-20 με τον Βιέιτο να τραυματίζεται και να αποχωρεί. Ο Καπετανίδης με επίθεση άουτ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους γηπεδούχους (23-20). Ο ίδιος μείωσε σε 24-22 και ο Χαντ σε 24-23 αλλά ο Οκάμπο με μπλοκ άουτ έκανε το 25-23 μέσα σε αποθέωση!

Τα σετ: 25-16, 25-18, 22-25, 25-23

Α.Ο. ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Μαντέκας, Λυκούρεσης, Οκάμπο, Βιέτο, Χριστόφας, Κανελλόπουλος / Ντάκουρης (λ), Σκαρτσίλης (λ), Δαλακούρας, Μπιρμπίλης.

Α.Σ. ΚΕΡΚΗΣ ΣΑΜΟΥ (Γιώργος Μπακοδήμος): Σπυριούνης, Νικολάκης, Εφραιμίδης, Χαντ, Κόστα, Καπετανίδης / Καρασαββίδης (λ), Φραγκιαδάκης (λ), Κουτσομύτης.