Ισπανία: Η Μπιλμπάο στον τελικό του Κυπέλλου με Μπαρτσελόνα

Οι Βάσκοι επικράτησαν στην παράταση 2-1 της Λεβάντε και θα διεκδικήσουν το Copa Del Rey απέναντι στην Μπάρτσα

Η Μπιλμπάο επικράτησε στην παράταση 2-1 εκτός έδρας της Λεβάντε και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τη Λεβάντε, καθώς προηγήθηκε στο 17΄με γκολ του Ροτσίνα, όμως η Αθλέτικ αντέδρασε άμεσα και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ισοφάρισε με πέναλτι του Ραούλ Γκαρθία, σκορ με το οποίο είχε λήξει το πρώτο μεταξύ τους ματς.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του 90λεπτου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί, στο 112’, η Μπιλμπάο έφτασε στο 1-2 με τον Άλεξ Μπερενγκέρ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό.

Λεβάντε (Πάκο Λόπεθ) : Αϊτόρ, Ντουάρτε, Βέζο, Πάιερ (46′ Μπάρντι), Κλερκ, Μιραμόν (108′ Κόκε), Μάλσα (85′ Σον), Ροτσίνα (85′ Βούκσεβιτς), Μοράλες (90′ Λεόν), Ντε Φρούτος, Μάρτι (90′ Ντάνι Γκόμεθ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρσελίνο) : Σιμόν, Μπερτσίτσε (108′ Μπαλενθιάγκα), Ντε Μάρκος (105′ Κάπα), Άλβαρεθ, Νούνιεθ, Μουνιαΐν (111′ Μορσιγιό), Μπερενγκουέρ, Βέσγκα (97′ Ντάνι Γκαρθία), Ουνάι Λόπεθ (105′ Βενσεδόρ), Ραούλ Γκαρθία (96′ Βιγιαλίμπρε), Γουίλιαμς