Ισπανία: Ο Μέσι … δεν καταλαβαίνει από κορονοϊό- Τεσσάρα η Μπάρτσα στην επιστροφή

Ο κορονοϊός μας στέρησε για τρεις μήνες το ποδόσφαιρο και τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή όλων των εποχών. Ο Λιονέλ Μέσι μας αποζημίωσε, με δύο ασίστ και ένα γκολ στο επιβλητικό 4-0 της Μπαρτσελόνα στη Μαγιόρκα.

Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο πρόσφερε απλόχερα θέαμα. Η Μπαρτσελόνα είχε εύκολη βραδιά στη Μαγιόρκα, προηγήθηκε μόλις στο 2′, κλείδωσε τη νίκη στο 37′ και στη συνέχεια έκανε διαχείριση αλλά και… επίδειξη και θα παραμείνει στην κορυφή με την επιστροφή της LaLiga.

Η Μπάρτσα βρήκε γκολ με το ξεκίνημα, όταν ο Μέσι βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Βιδάλ στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 37′ έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή της Μαγιόρκα, ο Μπρέιτγουέιτ βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ έκανε το 2-0, τελειώνοντας τη δουλειά.

Στο δεύτερο μέρος η παρέα του Μέσι έκανε περισσότερο διαχείριση δυνάμεων, ο Σετιέν έβαλε και τον Σουάρες για να πάρει λεπτά στα πόδια του εν όψει της συνέχειας, οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και τελικά βρήκε τρίτο γκολ με τον Άλμπα στο 79′ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να τελειώνει καταπληκτικά τη φάση.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Λιονέλ Μέσι στο 93′, με τον Αργεντινό να κάνει αλλεπάλληλες προσποιήσεις στη μεγάλη περιοχή και με δεξί σουτ να γράφει το τελικό 4-0 για την Μπαρτσελόνα.