Ισοφάρισε στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ, 1-1 με τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ με γκολ του Γκαρσία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε σε 1-1 τον Παναθηναϊκό στο αθηναϊκό ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League.

Έτσι, η Ένωση διατηρήθηκε στο +5 από τους «πράσινους» στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη. Το γκολ των «πράσινους» σημείωσε στο 36ο λεπτό ο Ιωαννίδης.

Γρήγορα κόπασε ο ενθουσιασμός της ΑΕΚ που στα πρώτα 10 λεπτά έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς την περιοχή του Διούδη. Το γεγονός, όμως, ότι δεν κατάφερε στο διάστημα αυτό να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία ήταν καθοριστικό.

Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και προσπάθησε να χτυπήσει τους γηπεδούχους με γρήγορη μετάβαση στην επίθεση. Έτσι, στο 37΄ ο Καρλίτος κυνήγησε μια μεγάλη μπαλιά στα δεξιά, σέντραρε και ο Φώτης Ιωαννίδης έπιασε πάνω στην κίνηση την κεφαλιά για να γράψει το 1-0.

Προσπάθησε να αντιδράσει η Ένωση στα λεπτά που απέμεναν, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Διούδης εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Αλμπάνη στη μεγαλύτερη ευκαιρία των «κιτρινόμαυρων» που πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Από το πρώτο λεπτό του β΄ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κλείστηκε γύρω από την περιοχή του Διούδη και η ΑΕΚ επέβαλε αφόρητη πίεση. Απείλησε με σουτ του Βασιλαντωνόπουλου (49΄), Γαλανόπουλο (60΄) όμως ο γκολκίπερ των «πράσινων» δήλωσε «παρών». Η πολιορκία συνεχίστηκε με τους παίκτες του Χιμένεθ να έχουν κερδίσει μια… ντουζινά κόρνερ, όλα όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Έλειπε και ο Ολιβέιρα ο οποίος είχε τραυματιστεί από το πρώτο ημίχρονο κι έτσι λύσεις πολλές δεν υπήρχαν από τον πάγκο. Τελευταίο «χαρτί» του Χιμένεθ ήταν το 4-4-2 με την είσοδο του Κοσίδη στο ματς, μαζί με ακόμα έναν πρώην συμπαίκτη του στην Κ20 του συλλόγου, τον Θεοδόση Μαχαίρα. Στο 84΄ ο Διούδης έσωσε εκ νέου τον Παναθηναϊκό στην ατομική προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία, στη μεγαλύτερη ευκαιρία που δημιούργησε η Ένωση σε ανοιχτό γήπεδο καθώς όλες οι υπόλοιπες προήλθαν από «στημένες» φάσεις.

Τα έξι λεπτά καθυστερήσεις που κράτησε ο Ολλανδός διαιτητής η ΑΕΚ κατάφερε να βρει το πολύτιμο γκολ της ισοφάρισης. Από σέντρα του Μαχαίρα από αριστερά, ο Γκαρσία «τρύπωσε» ανάμεσα στους αμυντικούς και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1. στο 90+2΄.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-1

Γκολ: 36′ Ιωαννίδης (Παναθηναϊκός), 90’+2 Γκαρσία (ΑΕΚ)

Κίτρινες κάρτες: Αλμπάνης, Τσιγκρίνσκι, Μάνταλος, Λόπες – Βιγιαφάνιες, Σανκαρέ, Σάντσες, Αγιούμπ, Διούδης

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Γαλανόπουλος (79′ Κοσίδης), Σιμάνσκι (70′ Κρίστισιτς), Μάνταλος, Αλμπάνης (79′ Μαχαίρας), Γκαρσία, Ολιβέιρα (35′ Ανσαριφάρντ).

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Σάντσες, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (69′ Αγιούμπ), Ιωαννίδης (90′ Ενγκμπαγκοτό), Βιγιαφάνιες, Καρλίτος (70′ Μακέντα).

Πηγή:zougla.gr