Ηρακλής Καλαμάτας – ΑΕ Μάνης 1-5: Εύκολο πέρασμα από το “Π. Μπαχράμης” και κορυφή

Με εμφατικό τρόπο η ΑΕ Μάνης επέστρεψε στις επιτυχίες καθώς μετά την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον Πανθουριακό, επιβλήθηκε 5-1 του Ηρακλή Καλαμάτας το βράδυ της Κυριακής στο "Παν. Μπαχράμης", και πήρε εκ νέου τη θέση της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Μιλτιάδη.

Παρότι στο ξεκίνημα βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι μανιάτες δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν την 10η νίκη τους στη σεζόν με τον Κυριάκο Πουλάκο να σημειώνει δύο γκολ και οι Γιαννής, Στραβάκος, Σπυρόπουλος να απαντούν στο προβάδισμα των γηπεδούχων με το Δαρσακλή.

Ο Ηρακλής Καλαμάτας αιφνιδίασε στο ξεκίνημα και πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, όταν Δαρσακλής- Φυκούρας άλλαξαν ωραία την μπάλα και ο πρώτος πλάσαρε για το 1-0 μηδέν στο 3ο λεπτό.

ΑΕ Μάνης: Άμεση αντίδραση

Η αντίδραση της Μάνης ήταν άμεση και στο επόμενο λεπτό ο Κυριάκος Πουλάκος με ωραία ατομική ενέργεια και τελείωμα έκανε το 1-1.

Η μανιάτες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο 11ο λεπτό έκανε την ανατροπή όταν ο Σπυρέας έβγαλε ωραία το Γιαννή ο οποίος πλάσαρε για το 1 -2.

Στο 29' ο Στραβάκος εδραίωσε το προβάδισμα με πλασέ για το 1-3, σε φάση στην οποία τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε αμέσως μετά.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα ακόμη τέρμα από τον Κυριάκο Πουλάκο, ο οποίος με ψιλοκρεμαστό πλασε έκανε το 1-4 στο 41'.

Με γκολ για τους φιλοξενούμενους ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Σπυρόπουλος, ο οποίος στο ημίχρονο αντικατέστησε τον Γλέζο, με πλασέ από θέση τετ α τετ έκανε το 1-5 στο 47'.

Στη συνέχεια ο αριθμός έπεσε και μέχρι το φινάλε δεν συμβιώθηκε κάτι αξιόλογο με τη Μάνη να φεύγει με μία άνετη νίκη.

Ηρακλής Καλαμάτας: Αλάμαρας, Χατζίου, Κοσμόπουλος (76' Μαρίνος), Μαγκλάρας, Μιχαλόπουλος, Τρακάκης, Φυκούρας (46' Τζαννες), Χριστόπουλος, Βαΐτσης, Παπαδέας, Δαρσακλής

ΑΕ Μάνης: Κόκκαλης, Σπυρέας, Πουλάκος Παναγιώτης, Γιαννής, Μελενικιώτης (75' Χατζηπαναγιώτης), Τζανετέας, Αρβανίτης (65' Ντερβίσι), Στραβάκος (30' λ.τρ. Γιαννόπουλος), Πουλάκος Κυριάκος, Γλέζος (46' Σπυρόπουλος), Μουλιάτος.