Ηρακλής Καλαμάτας- Κυπαρισσία 1-3: Δυσκολεύτηκε να βρεί λύσεις απέναντι στο μαχητικό Ηρακλή (φωτο)

Περισσότερο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ η Κυπαρισσία επικράτησε 3-1 του Ηρακλή Καλαμάτας στο “Π. Μπαχράμης” και πήρε το εισιτήριο για τους “8” του Κυπέλλου Μεσσηνίας.

Η ομάδα του Άρη Γαλανοπούλου έδειξε ότι η πορεία της στην Α1 κατηγορία κάθε άλλο παρά τυχαία είναι καθώς κοίταξε στα μάτια τον μεγάλο της αντίπαλο και μέχρι το τελευταίο τέταρτο ήταν στη διεκδίκηση της πρόκρισης απέναντι σε μία ομάδα που έχει τους παίκτες και την ποιότητα αλλά δυσκολεύτηκε να βρει λύσεις.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα ήταν αυτοί οι οποίοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 9’ με τον Γκρίτζαλη, με τους ποδοσφαιριστές του Ηλία Φωτοπούλου να απαντούν άμεσα με τον Παναγόπουλο στο 23' αλλά στη συνέχεια να χρειάζονται 50’ αγώνα για να καταφέρουν να κάνουν την ανατροπή με τον Μιτρόφ (75’) και να “κλειδώσουν τελικά τη νίκη-πρόκριση με ένα ακόμη γκολ στο 78' από τον Παρασκευόπουλο.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την Κυπαρισσία καθώς στο 9ο λεπτό ο Γκρίτζαλης έπιασε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή και νίκησε τον Στεφανάκο γράφοντας το 1-0.

Η Κυπαρισσία ανέλαβε στη συνέχεια τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 11' είχε την πρώτη τελική της με σουτ του Κωνσταντόπουλου που μπλόκαρε ο πολύ καλός Αλάμαρας.

Έχοντας μπλοκαρισμένο τον άξονα αφού ο Χρήστος Μπουτσικάκης είχε ουσιαστικά εξουδετερωθεί από τους γηπεδούχους, ο ΑΟΚ έκανε παιχνίδι από τις πλευρές, κυρίως από τα αριστερά με Ζαφείρη και Σκοζάι. Στο 20ο λεπτό από κόρνερ του Κωνσταντόπουλου κεφαλιά του Παναγιώτη Μπουτσικάκη πέρασε άουτ ενώ στο 23’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Παναγόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Αλάμαρα σημειώνοντας το 1-1.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει και στο 29' από γύρισμα του Φίλαϊ ο Μαγκλάρας είχε κεφαλιά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι όμως πατούσαν με περισσότερη σιγουριά και στο 36’ ήρθε η κορυφαία ευκαιρία τους στο πρώτο μέρος όταν ο Παναγόπουλος μπήκε από αριστερά έκοψε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι όπου διαδοχικές προσπάθειες των Σκοζάι, Σπυροπούλου αποκρούστηκαν από τον Αλάμαρα και τους αμυντικούς. Η τελευταία απειλή ήρθε στο 38' με τον Αλάμαρα να αποκρούει σε κόρνερ σουτ του Σκοζάι.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι έγινε νευρικό με τους γηπεδούχους να φτάνουν πρώτοι κοντά στο δεύτερο γκολ όταν στο 61ο λεπτό ο Ηλίας Βαΐτσης βγήκε τετ-α-τετ αλλά το τελείωμα του ήταν κακό με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Τρία λεπτά μετά ίδια κατάληξη είχε σουτ του Σάμιου από γύρισμα του Φυκούρα ενώ η πρώτη καλή τελική για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο 68' όταν ο Αντωνόπουλος, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι, σούταρε άουτ.

Στο 74' ήταν σειρά του Παναγιώτη Μπουτσικάκη να επιχειρήσει να νικήσει τον Αλάμαρα με σουτ που πέρασε άουτ, με τον γόρδιο δεσμό τελικά να λύνεται ένα λεπτό μετά.

Ο Αντωνόπουλος έκανε την σέντρα από δεξιά, ο τερματοφύλακας του Ηρακλή έδιωξε προσωρινά με τον Σκοζάι να την επαναφέρει και το Μιτρόφ να σημειώνει το 1-2 στο 75'.
Οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν την πρόκριση στο 78’ με μακρινό σουτ του Παρασκευοπούλου, ενώ στη συνέχεια είχαν δύο ακόμη καλές τελικές από τους Κωνσταντόπουλο (83'), Αντωνόπουλο (90') με τον Αλάμαρα να λέει "όχι" και στις δύο περιπτώσεις.

Ηρακλής Καλαμάτας (Άρης Γαλανόπουλος): Αλάμαρας, Τσίνα, Φυκούρας, Μαγκλάρας, Φίναι (87’ Μπάκας), Βλαχάκης, Παπαδέας Τ., Ψωρομύτης (55’ Σάμιος), Βαΐτσης (87’ Δαραβίγκας), Παπαδέας Γ., Γκρίτζαλης (87’Κρέπης)

ΑΟ Κυπαρισσίας (Ηλίας Φωτόπουλος): Στεφανάκος, Παρασκευόπουλος, Ζαφείρης (67’ Κατσιώλης), Μιτρόφ, Μπουτσικάκης Π., Μαρκόπουλος, Σκοζάϊ (79’ Ραυτόπουλος), Σπυρόπουλος (67’ Ανδρουτσής), Παναγόπουλος, Κωνσταντόπουλος, Μπουτσικάκης Χ. (55’ Αντωνόπουλος).