Ιωνικός-Διαγόρας 3-1: “Καθάρισε” ο Κάστρο στο φινάλε

Με δυο γκολ του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος στο 89’ και το 96’ οι Νικαιώτες πήραν το ντέρμπι και προσπέρασαν στην βαθμολογία τους Ροδίτες

Με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Ματίας Κάστρο να βρίσκει δυο φορές δύχτια στο τέλος του αγώνα, ο Ιωνικός επιβλήθηκε με 3-1 επί του Διαγόρα, στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Ο αργεντινός επιθετικός “χτύπησε” στο 89′ και στις καθυστερήσεις του αγώνα με πέναλτι χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του που προηγήθηκε με τον Νιάσε στο 41′, είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά ο Διαγόρας με ένα καλό 20λεπτο στο ξεκίνημα του β’ μέρους και γκολ του Σανδραβέλη πήγε να κλέψει το βαθμό.

Το ματς

Ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 9ο λεπτό μετά από σέντρα, ο Κάστρο πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Τσέλιο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Ένα λεπτό μετά ο Νιάσε σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε αουτ. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 22′ ο Πλατέλλας τροφοδότησε τον Ρόλε, με τον Αργεντινό να σουτάρει ψηλά.

Στο 34 ήταν σειρά του Πλατέλλα να απειλήσει αλλά το σουτ του έκανε μπλόκαρε ο Τσέλιοςτελικά η περιοχή της ομάδας της Νίκαιας καρποφόρησε στο 41ο λεπτό όταν από λάθος του Λινάρδου στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Βλαχομήτρος έκανε τη σέντρα από την αριστερή πλευρά και ο Νιάσε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το 1-0.

Αλλαγές και ισοφάριση

Ο Σάκης Θεοδοσιάδης προχώρησε σε διπλή αλλαγή με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους καθώς Μπαστακός και Αλάεθ πήραν τις θέσεις των Λινάρδου και Σμυρλή και ο Διαγόρας ανέβασε τις γραμμές του και την πίεση στους γηπεδούχους.

Ο Μιχάλης Μπαστακός απείλησε με πλασέ στο 67 και τελικά οι ροδίτες βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης ένα λεπτό μετά. με δυνατό συρτό σουτ του Σανδραβέλη από το ύψος της περιοχής.

Το γκολ της ισοφάρισης αφύπνισε τους γηπεδούχους οι οποίοι με τη βοήθεια και του Κουϊρουκιδη που στο μεταξύ είχε περάσει στο ματς άρχισαν να πιέζουν.

Στο 82′ σουτ του Ρόλε, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε για να έρθει στο 89′ το πρώτο χτύπημα από τον Κάστρο. Μετά από σέντρα, η άμυνα του Διαγόρα δεν απομάκρυνε σωστά, ο Κουϊρουκίδης έστρωσε στον Κάστρο και ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος έγραψε το 2-1 με κοντινό πλασέ.

O αργεντινός κλείδωσε τη νίκη των γηπεδούχων στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και έφτασε στο 10ο γκολ του στη σεζόν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Μανωλάκη.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Αμπούντ-Ομάρ, Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (77′ Κουϊρουκίδης), Νιάσε (62′ Μουμίν), Ρόλε (90′ Πογοσιάν), Πλατέλλας (90+2′ Παπαγεωργίου), Βλαχομήτρος (62′ Μάναλης), Κάστρο.

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Μανωλάκης, Ρουγκάλας (85′ λ.τ Χότζα), Κάκκο (73′ Τσιαντούλας), Ντοριβάλ (73′ Κωστούλας), Λινάρδος (46′ Μπαστακός), Σμυρλής (46′ Αλάεθ), Κονέ, Μασούρας, Αθανασίου.