Ιάλυσος – Εράνη Φιλιατρών 2-0: Λύγισε στο φινάλε

Με δυο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Εράνη Φιλιατρών λύγισε 2-0 στην Ρόδο από τον Ιάλυσο για την 24η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Παρά τη δυναμική είσοδό της στο παιχνίδι, η Μεσσηνιακή ομάδα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που εμφανίστηκαν στο πρώτο μέρος, με τους Κουτσιανούλη και Φάκκη να αστοχούν από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση.

Η αναμέτρηση θα μπορούσε να πάρει διαφορετική τροπή, νωρίτερα στο πρώτο μέρος, όταν οι πρωταθλητές Μεσσηνίας διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε τράβηγμα του Κουτσιανούλη, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και με την συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα άνοιξαν το σκορ, με πέναλτι που υποδείχτηκε σε μαρκάρισμα του Γκεβόρι στον Καμπά.

Ο Δωμματάς έστησε την μπάλα στα 11 βήματα και έκανε το 1-0 για τους νησιώτες που με την ψυχολογία στα ύψη βρήκαν και δεύτερο γκολ αμέσως μετά με τον Γιώργου.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Εράνη αναζήτησε εκ νέου το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι, δίχως όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα.

“Η ομάδα μας εκφράζει πολλά παράπονα για την διαιτησία του Ήλειου ρέφερι κ. Ρηγόπουλου που ζει και εργάζεται στη Ρόδο…”, αναφέρει η ανακοίνωση της Εράνης.

Ιάλυσος (Παναγιώτης Σπάρταλης): Τσιγάρος, Καραγεώργης, Χότζα (83’ Τερζίου), Γιώργου, Δωματάς, Αθανασίου, Χατζησάββας (88’ Βλαχάβας), Χατζηνικόλας (65’ Πελαρδής), Κάμπα, Ιντρίζι, Πατσίλης

Εράνη (Θοδωρής Γιακαλής): Σαββίδης, Καπλάνης (89’ Φλαριώτης), Μπινιώρης (89’ Λακριντής) Τσερπές, Μρζόκο, Κοτσιανούλης, Κωνσταντόπουλος, Φακκής, Γκεβόρι (84’ Παπαδόπουλος), Πουλιανός (79’ Σινάνι), Καραμπέτσος (89’ Μπουρδέκας).

Γ’ Εθνική, 3ος όμιλος, 24η αγωνιστική

Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024:

ΑΟ Πυλίου – ΠΑΟ Βάρδας 1-0 (51' Χατζηνικολάου)

Βύζας Μεγάρων – Θύελλα Ραφήνας 1-1 (57' Φουάσης / 27' Γκούφας)

Παναιγιάλειος – Πανελευσινιακός 5-1 (17' πεν-75' Μακρής, 41' Βασίλτσης, 54' Τσίπρας, 88' Θεοφανόπουλος / 58' Σαρίκος)

ΓΣ Μαρκό – ΠΑΣ Κόρινθος 1-0 (24' Καλλέργης)

Ιάλυσος – Εράνη Φιλιατρών 2-0 (72' Δωματάς πεν, 84' Γιώργου)

ΑΕ Μεσολογγίου – Αστέρας Βάρης 0-5 (15' Δημητρόπουλος, 32' Ντούνης, 38'-48' Καλέλα, 47' Μπελαβράκης)

Ρόδος – ΑΕ Μυκόνου 0-0

Ελλάς Σύρου – Παναργειακός 0-1 (88' Τσιώλης)

ΑΕ Ερμιονίδας – ΑΕΡ Αφάντου 0-0