Φωστήρας – Καλαμάτα 0-1: Φιλική νίκη υπό το βλέμμα Πρασσά (pics)

Κατά την προσφιλή της συνήθεια στα τελευταία παιχνίδια η Καλαμάτα έπαιξε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο και πήρε μία ακόμη νίκη σε φιλικά προετοιμασίας επικρατώντας 1-0 του Φωστήρα στο γήπεδο του Ταύρου.

Υπό το βλέμμα του προέδρου Γιώργου Πρασσά, ο οποίος αφίχθηκε τα προηγούμενα 24ωρα από το Σικάγο και βρέθηκε στις κερκίδες του “Σπ. Γιαλαμπίδης”, οι μελανόλευκοι έπαιξαν ποδόσφαιρο κυριαρχίας για 45’, πέτυχαν ένα γκολ και είχαν κλασικές ευκαιρίες για δύο-τρία ακόμη αλλά απέναντί τους βρήκαν έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα το Νίκο Φυλακτό, ο οποίος κράτησε τους γηπεδούχους στο ματς μέχρι το 70ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Καλαμάτα έδειξε δυσκολία να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε μονόλογο χωρίς όμως φάσεις. Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι μελανόλευκοι έγιναν πιο γρήγοροι, ο Φωστήρας προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και έτσι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τους χώρους και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες.

Ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκίνησε για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα τον νεοαποκτηθέντα Μάρκ Ασίγκμπα ο οποίος πήρε θέση στα δεξιά της άμυνας. Οι υπόλοιποι τρεις ήταν οι Λουπάνο, Μπακαγιόκο ενώ στα αριστερά ο Κωνσταντινόπουλος.

Στον άξονα ξεκίνησαν οι Ματέους, Παπατόλιος, δεξιά ο Πασάς, αριστερά ο Βασιλόγιαννης και ο Τάτος πίσω από τον φουνταριστό Ρόβα.

Από τα πρώτα λεπτά η Καλαμάτα φανέρωσε διάθεση να παίξει πιεστικό pressing και έχοντας συντριπτική κατοχή της μπάλας περιόρισε το παιχνίδι στο μισό γήπεδο του Φωστήρα. Οι γηπεδούχοι ωστόσο φρόντισαν να κλείσουν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Φυλακτού και οι μελανόλευκοι παρότι άλλαζαν την μπάλα με σχετική ευκολία δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Μαζική άμυνα

Η πρώτη καλή φάση για την Καλαμάτα ήρθε στο 18ο λεπτό όταν ο Τάτος από αριστερά έβγαλε τη σέντρα με τον Ρόβα να βρίσκει με υπερπροσπάθεια την μπάλα, η οποία πήρε πορεία παράλληλα προς την εστία. Στο 25′ η Καλαμάτα έβγαλε γρήγορη αντεπίθεση μετά από κόρνερ του Φωστήρα, ο Ρόβας βρέθηκε με δύο αμυντικούς στο ύψος της περιοχής, πάσαρε στον Πασά το σουτ του οποίου όμως μπλόκαρε σταθερά ο Φυλακτός.

Ο Φωστήρας μετά το 30′ άφησε τη μαζική άμυνα, προσπάθησε να βγει περισσότερο στην επίθεση και στο 35′ είχε την πρώτη καλή στιγμή όταν ο Χριστόπουλος βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Η κορυφαία στιγμή για τους μελανόλευκους ήρθε στο 40ο λεπτό όταν ο Ασίγκμπα βρέθηκε με την μπάλα έξω από την περιοχή και δεξιά, έκοψε κάθετα στον Ρόβα ο οποίος γύρισε το σώμα του και έκανε το πλασέ αλλά ο Φυλαχτός με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Ξέσπασμα στο β΄μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία τεράστια ευκαιρία για την Καλαμάτα όταν ο Τάτος μπήκε από αριστερά έκοψε στον Πασά ο οποίος εξ επαφής … κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ.

Ο Φωστήρας πήρε μέτρα στο γήπεδο και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στην Καλαμάτα να βρίσκει περισσότερους διαδρόμους προς την εστία του Φυλακτού ο οποίος όμως έδειχνε ανίκητος. Στο 58’ ο Ρόβας βρέθηκε από δεξιά και πλάσαρε άουτ ενώ δύο λεπτά μετά Πασάς και Ρόβας άλλαξαν την μπάλα αλλά ο τερματοφύλακας του Φωστήρα και πάλι επενέβη και έκοψε. Στο 62’ ήταν σειρά του Ρόβα να βγει στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει με τον τερματοφύλακα του Φωστήρα να αποκρούει εκ νέου σε κόρνερ.

Η Καλαμάτα ξεκλείδωσε τελικά την άμυνα των γηπεδούχων στο 70ο λεπτό όταν ο Αρναρέλλης έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με πλασέ από κοντά νίκησε τον Φυλακτό για το 0-1. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν γιατί υπήρχε παίκτης στο έδαφος, το παιχνίδι συνεχίστηκε και η φάση ολοκληρώθηκε με το τέρμα της Μαύρης Θύελλας.

Η Καλαμάτα συνέχισε να έχει τον έλεγχο και μετά το τέρμα είχε μία ακόμη φάση με τον Αρναρέλλη με τον Νίκο Αναστόπουλο να χρησιμοποιεί προς το τέλος όλους τους ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεσή του.

Φωστήρας (Μουράτ Σεροπιάν): Φυλακτός, Ταουβαλτσίδης, Παρασκευόπουλος,Λώλος, Πεχλιβανίδης, Κασνέρσι, Χριστόπουλος, Νταούλιας, Μπερνιδάκης, Πινιώτης, Λαζαρίδης (11άδα), Μάνος, Σταμούλης, Τζιάτζιος, Μπούξτου, Ανδριόπουλος, Μανωλάς, Καραμπάγιας, Αλέξης, Τόλη

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταϊρης, Ασίγκμπα (85’ Δρούγας), Κωνσταντινόπουλος (89’ Γκότσης), Λουπάνο, Μπακαγιόκο, Βασιλόγιαννης (58’ Αρναρέλλης), Ματέους (78’ Τριανταφυλλάκης), Τάτος (70΄Κόκκορης), Πασάς (67’ Μπόρχες), Ρόβας (78’ Καραγκούνης), Παπατόλιος (89’ Ασαμόα).