Forza Ferrari: Τους έκανε σκόνη ο Λεκλέρκ και πήρε την νίκη με 20 δευτερόλεπτα διαφορά (vid)

Απόλυτος κυρίαρχος στο Grand Prix της Αυστραλίας ήταν ο Σαρλς Λεκλέρκ. Ο Μονεγάσκος πιλότος της Ferrari ξεκίνησε από την pole position και χωρίς να έχει ουσιαστικό αντίπαλο παρέμεινε στη κεφαλή της αναμέτρησης μέχρι και το πέσιμο της καρό σημαίας.

Ο Λεκλέρκ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στους τρεις πρώτους αγώνες και οδηγεί την κούρσα στη μάχη του πρωταθλήματος. Ο Σέρχιο Πέρεζ της Red Bull και ο Τζορτζ Ράσελ της Mercedes συμπλήρωσαν το βάθρο. Την πρώτη βαθμολογούμενη δεκάδα ολοκλήρωσαν οι Λάντο Νόρις, Ντάνιελ Ρικάρντο, Εστεμπάν Οκόν, Βάλτερι Μπότας, Πιέρ Γκασλί και Άλεξ Άλμπον.

Στη πρώτη θέση των οδηγών φιγουράρει ο Λεκλέρκ με 45 βαθμούς, ακολουθεί ο Σάινθ με 33 και ο Φερστάπεν με 25. Στους κατασκευαστές η Ferrari έχει πάρει διαφορά με 78 έναντι 38 της Mercedes και 37 της Red Bull.

Στην εκκίνηση του Grand Prix ο Λεκλέρκ κατάφερε να κρατήσει την πρώτη θέση, παρά την εξαιρετική αντίδραση του Μαξ Φερστάπεν.  Στον δεύτερο γύρο ο Σάινθ της Ferrari, εγκατέλειψε και η παρουσία του αυτοκινήτου ασφαλείας έφερε την επανεκκίνηση.

Ο Λεκλέρ δεν είχε κανένα πρόβλημα να παραμείνει επικεφαλής και σε κάθε γύρο άνοιγε την διαφορά από τον δεύτερο Φερστάπεν.

Η πρόσκρουση του Φέτελ της Aston Martin στις μπαριέρες στον 28ο γύρο, έφερε και πάλι το safety car και τα πράγματα στο μηδέν αλλά ο Λεκλέρκ ήταν εξαιρετικός και δεν επέτρεψε στον παγκόσμιο πρωτάθλητη να τον πλησιάσει.

Δεύτερη εγκατάλειψη σε τρεις αγώνες ο Φερστάπεν

Στον 39ο γύρο το μονοθέσιο του Μαξ Φερστάπεν «έμεινε» στην άκρη της πίστας, με φωτιά και καπνό να βγαίνει από το πίσω μέρος του. Αυτή ήταν η δεύτερη εγκατάλειψη σε τρία Grand Prix για τον Ολλανδό, ο οποίος είχε μείνει εκτός και στο Μπαχρέιν.