Formula 1: Πήρε φωτιά η Ferrari του Σάινθ – Νικητής ο Λεκλέρκ στην Αυστρία (vid)

Η Ferrari ήταν κυρίαρχη στο Αυστριακό γκραν πρι με τον Σαρλς Λεκλέρκ να παίρνει τη νίκη και τον Κάρλος Σάινθ να φτάνει μια ανάσα από το βάθρο αλλά να εγκαταλείπει με το μονοθέσιό του να τυλίγεται στις φλόγες!

Ο Ισπανός πιλότος την στιγμή που ήταν έτοιμος να περάσει τον Μαξ Φερστάπεν και να ανέβει στη 2η θέση, ο Ισπανός είδε τον κινητήρα του μονοθεσίου του να πιάνει φωτιά.

Η ατυχία χτύπησε και πάλι την Scuderia Ferrari, σε έναν αγώνα που έδειχνε ικανή να κάνει το 1-2.

Στον 57ο από τους 71 γύρους του αγώνα ο κινητήρας στην F1-75 του Κάρλος Σάινθ έπιασε φωτιά, την ώρα που ο Ισπανός ήταν έτοιμος να περάσει τον Μαξ Φερστάπεν και να ανέβει στη 2η θέση.

Καθώς η φωτιά φούντωνε, το μονοθέσιο του Σάινθ άρχισε να κυλάει προς τα πίσω. Τελικά ο Ισπανός κατάφερε να βγει έγκαιρα, ενώ οι αγωνοδίκες αποφάσισαν να βγει virtual safety car και όχι κανονικό αυτοκίνητο ασφαλείας.

Νίκη με άγχος στο τέλος ο Λεκλέρκ

Ο Σαρλ Λεκλέρκ είδε πρώτος την καρό σημαία στο GP της Αυστρίας, έχοντας μεγάλο άγχος, καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα με τα πετάλιά του. Στην δεύτερη θέση ο Μαξ Φερστάπεν, στον οποίο δεν βγήκε η στρατηγική. Ο Λιούις Χάμιλτον για τρίτη συνεχόμενη φορά μπόρεσε να συμπληρώσει το τρίτο σκαλί του βάθρου.

Όσον αφορά στην κατάταξη των οδηγών, στην κορυφή παραμένει ο Μαξ Φερστάπεν με 208 πόντους, ωστόσο έχει μειώσει ο Λεκλέρκ, ο οποίος ακολουθεί με 170. Στην τρίτη θέση ο Μεξικανός της Red Bull με 151, που σήμερα δεν βαθμολογήθηκε.