Φόρμουλα 1: Θρίαμβος για Φερστάπεν και Red Bull, καταστροφή για τη Ferrari στην πίστα της Ίμολα (βίντεο)

Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής αξιοποίησε στο έπακρο την pole position, ενώ δεύτερος τερμάτισε ο ομόσταυλός του, Σέρχιο Πέρες - Άτυχος ο Σαρλ Λεκλέρκ, εκτός μάχης από νωρίς ο Κάρλος Σάινθ

Η βροχή που αναμενόταν, εμφανίστηκε μόλις στους τελευταίους δύο γύρους του ιστορικού γκραν πρι της Φόρμουλα 1 στην πίστα της Ίμολα και η στρατηγική των ομάδων αναφορικά με τα πιτ στοπ και τα ελαστικά ήταν που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Νικητής αναδείχθηκε ο Μαξ Φερστάπεν, με τον Ολλανδό παγκόσμιο πρωταθλητή να δίνει συνέχεια στη νίκη που πέτυχε στο σαββατιάτικο σπριντ του αγώνα της Εμίλια Ρομάνια. Έτσι, πήρε το απόλυτο των βαθμών (25 στον αγώνα, 8 στο σπριντ και 1 για τον ταχύτερο γύρο) και μείωσε τη διαφορά του από τον Λεκλέρκ στους 27 βαθμούς.

Η Red Bull κατέκτησε και τη δεύτερη θέση για το πρώτο 1-2 μετά το 2016, αφού ο Σέρχιο Πέρες προσπέρασε τον Σαρλ Λεκλέρκ στην πρώτη στροφή και άντεξε στην αντεπίθεση του Μονεγάσκου και την μπλόφα της Ferrari. Η "σκουντερία" ειδοποίησε τον Λεκλέρκ ότι δεν θα αλλάξει ελαστικά, αλλά στον 49ο από τους 63 γύρους το μονοθέσιο μπήκε στα πιτς για να φορέσει μαλακή γόμα και να επιτεθεί στον Πέρες.

Η Red Bull απάντησε με δική της αλλαγή ελαστικών, αλλά είδε τον Λεκλέρκ να πλησιάζει στα 0,5'', πριν ο Μονεγάσκος σταθεί άτυχος σε τετ-α-κε, που τον έριξε στην ένατη θέση, για να τερματίσει τελικά στην έκτη.

Νωρίτερα, μάλιστα, η Ferrari είχε δει τον Κάρλος Σάινθ να τίθεται εκτός μάχης, αφού μόλις στην πρώτη στροφή συγκρούστηκε με τον Ντανιέλ Ρικιάρντο.

Τρίτος τερμάτισε ο Λάντο Νόρις της McLaren, ενώ ο Λιούις Χάμιλτον συνέχισε την τραγική του σεζόν, με τον Φερστάπεν να του ρίχνει γύρο μόλις στα μισά του αγώνα. Εντέλει, ο Βρετανός τερμάτισε μόλις 14ος.