Φόρμουλα 1: Νίκη του Φερστάπεν στους δρόμους του Μονακό

Ο Ολλανδός πιλότος προσπέρασε στη βαθμολογία τον Χάμιλτον, που έμεινε εκτός βάθρου - Δεν εκκίνησε ο Λεκλέρ, εγκατέλειψε ο Μπότας

Σε προσωπική... παράσταση μετέτρεψε το Grand Prix του Μονακό ο Μαξ Φερστάπεν της Red Bull.

Μετά την αδυναμία συμμετοχής του Σαρλ Λεκλέρκ (Ferrari) ο Ολλανδός εκκίνησε πρώτος και δεν άφησε ποτέ την πρώτη θέση, σημειώνοντας την παρθενική νίκη της καριέρας του στο Πριγκιπάτο και δεύτερη συνολικά για το 2021.

Ο Φερστάπεν εκκίνησε απ’ την pole position, καθώς παρά το γεγονός ότι ο Λεκλέρκ είχε τον καλύτερο χρόνο το Σάββατο δεν κατέστη δυνατό να επιλυθεί το πρόβλημα στο μονοθέσιό του μετά το τρακάρισμά του δευτερόλεπτα πριν το φινάλε των κατατακτήριων.

Κάνοντας λοιπόν ένα «μεστό» αγώνα επικράτησε εύκολα στο Μονακό κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας των οδηγών της εφετινής Formula-1, με 105 βαθμούς, προσπερνώντας τον Χάμιλτον (101 β.).

Στη δεύτερη θέση ήταν ο Κάρλος Σάινθ που ανέβηκε στο πρώτο βάθρο της Ferrari για το φετινό πρωτάθλημα, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Λάντο Νόρις (McLaren).

Με την επικράτησή του στους δρόμους του Πριγκιπάτου, ο πιλότος της Ρεντ Μπουλ απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων βαθμών στη γενική κατάταξη έναντι του Λιούς Χάμιλτον, καθώς ο Βρετανός παγκόσμιος πρωταθλητής έμεινε έβδομος, αν και κέρδισε έξτρα βαθμό με τον ταχύτερο γύρο που σημείωσε. Όσο για το έτερο μονοθέσιο της Μερσέντες, ο Βάλτερι Μπότας εγκατέλειψε στον 33ο γύρο.