Football League: Η Βέροια πήρε το ντέρμπι κορυφής

Η Βέροια επικράτησε με 2-0 της Καβάλας και την πλησίασε στον έναν βαθμό, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε με 4-2 τον Θεσπρωτό στο άλλο παιχνίδι της ημέρας για τον Βόρειο όμιλο

Τα δύο τέρματα που χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, σε διάστημα πέντε λεπτών. Στο 52′ ο Λουκίνας άνοιξε το σκορ με πλασέ (1-0) και στο 57′ ο Πασάς με βολέ έξω από την περιοχή “σφράγισε” την επικράτηση της Βέροιας (2-0).

Η Καβάλα είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ και να δώσει νέα τροπή στο παιχνίδι. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (8ο λεπτό) ο Βαλαβανόπουλος νικήθηκε αρχικά από τον Βελλίδη και στη συνέχεια από το δεξί κάθετο δοκάρι στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Η συγκεκριμένη αναμέτρηση πέρα από ντέρμπι κορυφής αποτέλεσε και μία “μάχη” μεταξύ Κρητικών προπονητών. Ο Παύλος Δερμιτζάκης (με καταγωγή από τα Χανιά) από τη μία και ο Ρεθυμνιώτης Κώστας Ανυφαντάκης από την άλλη, με τον πρώτο να αναδεικνύεται νικητής.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Παπαχρήστος, Μαραγκός, Βεργώνης (85′ Ντι Τζιοβάνι), Μπλέτσας, Καραγιάννης (69′ Σιμόνι), Πασάς, Πόζογλου (85′ Αποστολόπουλος), Λουκίνας (80′ Στάμου).

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης (73′ Γιαλαμούδης), Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης, Θωμαϊδης, Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης, Αδαμάκης (60′ Κολλάς).

Στο άλλο ματς του ομίλου, ο Ολυμπιακός Βόλου (4ος, 25β.) επικράτησε με 4-2 στην έδρα του του Θεσπρωτού (7ος, 16β.) ο οποίος συνεχίζει να κινδυνεύει.

Συνοπτικά η εικόνα της 16ης αγωνιστικής στον βόρειο όμιλο:

Σάββατο 12 Ιουνίου
Βέροια – Καβάλα 2-0 (Λουκίνας 52′, Πασάς 57′)
Ολυμπιακός Βόλου – Θεσπρωτός 4-2 (Τσαγκαλίδης 32′, 45+1′, Βασιλούδης 48′, Φιλίποβιτς 93′ – Μπίκας 16′, Πέντσας 92′)