Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών: Στα ημιτελικά η Εθνική, 20-5 τη Γαλλία

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Εθνική ομάδα νέων γυναικών τον αγώνα της κόντρα στη Γαλλία και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στη Νετάνια του Ισραήλ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε τη νίκη με το εμφατικό 20-5 και πλέον περιμένει τον επόμενο αντίπαλό της στον δρόμο για τον μεγάλο τελικό του θεσμού.

Η «γαλανόλευκη» ήταν καταιγιστική από το ξεκίνημα της συνάντησης και δεν άφησε κανένα περιθώριο στις Γαλλίδες. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν κυρίαρχο σε όλους τους τομείς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, και πλέον έχει και…έμπρακτα πολύ μεγάλες φιλοδοξίες στη διοργάνωση.

Η Εθνική ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με το υπέρ της 4-1, πριν κλείσει και το ημίχρονο με 8-2, ενώ στο τρίτο 8λεπτο «καθάρισε» ουσιαστικά τη νίκη όταν έφτασε να προηγείται 17-4. Στην τελευταία περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «σφράγισε» και την πρόκριση και έφτασε στο τελικό 20-5.

Πρώτη σκόρερ της Εθνικής ήταν η Διονυσία Κουρέτα που σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ σημειώνεται πως κοντά στην ομάδα βρίσκεται και η ομοσπονδιακή τεχνικός της Εθνικής γυναικών, Αλεξία Καμμένου.

ΕΛΛAΔΑ – ΓΑΛΛΙΑ 20-5

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 4-1, 9-2, 3-1

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Μαυρωτά, Σάντα 2, Καϊάφα 1, Σιούτη 1, Μουστακαρία 2, Τσιμάρα Ευδοκία 2, Τορνάρου 3, Κουρέτα 5, Τριχά 3, Τσιμάρα Ευφροσύνη, Χαλδαίου 1, Αγγελίδη, Καραγιάννη.

ΓΑΛΛΙΑ: Μαρτινό-Περέ, Νταλίν, Μαργκερίτ, Μπουλουκμπασί 3, Μεκί, Ζαν Μισέλ, Αντρέ, Ορτό 1, Βερνό 1, Καντάν, Ρασπό, Ντι Φραγιά, Βιντάλ.