Ευρωμπάσκετ: Προκοπή κάνει και χωρίς… Γιάννη η Εθνική (vid)

Υποτονική στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα, απασφάλισε στο δεύτερο και νίκησε με 93-77 τη M. Βρετανία για την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο Μιλάνο, έστω και χωρίς Αντετοκούνμπο

Παρότι έπαιξε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έμεινε στον πάγκο για να προφυλαχθεί, η Εθνική έπραξε το καθήκον της, νίκησε με 93-77 τη Μ. Βρετανία στο Μιλάνο και βρίσκεται μία νίκη μακριά από την πρωτιά στον Γ' όμιλο του Ευρωμπάσκετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προβλημάτισε μέχρι το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν οι Βρετανοί ακολουθούσαν σε απόσταση μόλις ενός πόντου (53-52), όμως σε εκείνο το σημείο ο επιθετικός οίστρος του Σλούκα, οι άμυνες του Παπανικολάου και η πολύ καλή παρουσία των Λούντζη και Παπαγιάννη βοήθησαν την "επίσημη αγαπημένη" να... βρει το γκάζι, να το πατήσει και να ανοίξει τη διαφορά.

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής είναι προγραμματισμένος για το απόγευμα της Τρίτης (6/9, 18:00), με αντίπαλο την Ουκρανία.

Τα δεκάλεπτα (με πρώτη τη Μ. Βρετανία): 17-24, 43-46, 60-71, 77-93.

Μ. ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Κλαρκ 11 (1), Χέσον 13, Λοτιέ-Ογκουνλέγε, Μόκφορντ 3 (1), Νέλσον 17 (4), Ολασένι 8, Σόκο 12, Βαν Όστρουμ, Γουίτλ 9 (1), Γουίλαν 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 5 (1), Θ. Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 9 (1), Ντόρσεϊ 5 (1), Λαρεντζάκης 7 (1), Λούντζης 10 (2), Παπαγιάννης 17, Παπανικολάου 10 (1), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21 (5).