Ευρωλίγκα: O Ολυμπιακός εξασφάλισε τα playoffs, 84-73 την Ζαλγκίρις στο Κάουνας

Σε εξ αναβολής αγώνα για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 84-73 και παραμένει σε τροχιά για εξασφάλιση πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλά με τον Παπανικολάου να δίνει επιθετικές λύσεις, αλλά δέχτηκαν ένα 7-0 στην πρώτη περίοδο με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -5 (20-15). Στη δεύτερη περίοδο οι πόντοι του Μάρτιν βοήθησαν τον Ολυμπιακό να περάσει προσωρινά μπροστά (31-34).

Έκτοτε καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων μέχρι το πολύ καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο, όταν με ένα 8-0 που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ντόρσεϊ έφτασαν για πρώτη φορά στο +7 (59-66).

Με το αντιαθλητικό φάουλ του Νίμπο, ο Παπανικολάου με δύο βολές και ο Βεζένκοφ με τρίποντο έφεραν τη διαφορά στους δέκα, 69-79. Το τρίποντο του Σλούκα στα 61’’ πριν το τέλος έκρινε οριστικά τον αγώνα

Ο Κώστας Παπανικολάου με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ 16 είχε ο Σάσα Βεζένκοφ, από 13 οι Χασάν Μάρτιν και Τάιλερ Ντόρσεϊ και 10 ο Κώστας Σλούκας.

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84