MESSINIA PLUS

Ευρωλίγκα: Ολυμπιακός από τα… παλιά νίκησε 81-78 τον Παναθηναϊκό και βλέπει πλέι οφ (βίντεο)

Με τον Αμερικανό, Σακίλ ΜακΚίσικ να κάνει «όργια» στο παρκέ (22π.) ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (81-78), για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Στο κατάμεστο ΣΕΦ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά ποσοστά του Παναθηναϊκού έξω από τα 6.75μ και με τον ΜακΚίσικ να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του έφτασε στην 12η νίκη της και παραμένει «ζωντανή» στη μάχη της εισόδου στην οκτάδα.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 5η του ήττα στα 6 τελευταία ματς, εξαιτίας της αστοχίας του έξω από τη γραμμή του τριπόντου, όπου οι «πράσινοι» έκαναν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία τους με 1/20 σουτ.

Με τη σημερινή (3/03) ήττα του ο Παναθηναϊκός έριξε το ρεκόρ του σε 14-13 και, πλέον, το εντός έδρας ματς της Πέμπτης με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ αποκτά χαρακτήρα «τελικού» για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε τις διαθέσεις του. Και παρότι στην δεύτερη περίοδο βρέθηκε ακόμη και στο -8, η πειραϊκή ομάδα δεν το έβαλε κάτω, «επέστρεψε» και μπήκε προηγούμενη στ΄ αποδυτήρια στο ημίχρονο με 45-39.

Από κει και πέρα δεν κοίταξε ποτέ πίσω, αν και ο Παναθηναϊκός κατάφερρε να ισοφαρίσει στην τελευταία περίοδο και να χάσει δύο τρεις σημαντικές ευκαιρίες για να περάσει μπροστά.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 22 πόντους ήταν οι απόλυτος πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού, που είχε σε εξαιρετικό βράδυ και τους Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Ρότσεστι, οι οποίοι «εκτέλεσαν» με τρίποντα τον Παναθηναϊκό. Σημαντική συνεισφορά στον τομέα των ριμπάουντ είχε ο Έλις; που μάζεψε συνολικά 10.

Ο Παναθηναϊκός «γκρέμισε» έξω από τα 6.75 (1/20 τρίποντα) ό,τι έχτιζε με υπεροχή σε ριμπάουντ, ασίστ και κλεψίματα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι «πράσινοι» είχαν κορυφαίο τον Νικ Καλάθη με 18 πόντους, αλλά από και και πέρα το… χάος.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρότσεστι 11 (3/3 τρίποντα, 4 λάθη), Μπάλντουιν 2 (1/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πολ 6 (0/3 τρίποντα), Κόνιαρης, Μπάικς (2 κλεψίματα, 2 λάθη), Βεζένκοβ 10 (2), Πρίντεζης 8 (4/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ρούμπιτ 4, Έλις 6 (3/6 δίπιντα, 10 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 22 (8/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη, 2 μπλοκ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 8 (6 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/7 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ράουτινς (0/2 τρίποντα), Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Τζόνσον, Φρεντέτ 2 (0/2 σουτ, 2/3 βολές), Καλάθης 18 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μήτογλου 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ), Μπεντίλ 7 (4 ριμπάουντ).