Ευρωλίγκα: Κυρίαρχος στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός, 84-65 τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός πήρε το «μάθημά» του στον αγώνα πρωταθλήματος, στο ΣΕΦ, εμφανίστηκε απόλυτα διαβασμένος στο ΟΑΚΑ, ανταπεξήλθε σε όλα τα αγωνιστικά σενάρια που αντιμετώπισε και με κυριαρχική εμφάνιση επικράτησε με 84-65 του Παναθηναϊκού.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και χάρις στο αποτέλεσμά της οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-5 κι εδραίωσαν την παρουσία τους στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Αντίθετα με τον αντίπαλό του, που πανηγύρισε τρεις σερί νίκες στη διοργάνωση, οι «πράσινοι» υπέστησαν την τρίτη διαδοχική ήττα και 13η στο σύνολο (4-13), με την οποία παρέμειναν στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κυριάρχησε ολοκληρωτικά στα τρία από τα τέσσερα δεκάλεπτα, μπήκε από το ξεκίνημα σε θέση οδηγού και δεν βρέθηκε ούτε μία φορά πίσω στο σκορ, ενώ με όπλο την εξαιρετική άμυνά του βρήκε ρυθμό και στην επίθεση, διορθώνοντας τα κακώς κείμενα του πρώτου ημιχρόνου.

Με το «πόδι στο γκάζι» από το πρώτο λεπτό, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-3 και 18-9, με την είσοδο του Νέντοβιτς να δίνει μια ώθηση στους γηπεδούχους, που πάντως υπολείπονταν στο πρώτο δεκάλεπτο 7 πόντους (25-18).

Με Μάρτιν και ΜακΚίσικ στην αρχή της δεύτερης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +13 (31-18) και λίγο αργότερα στο +16 (39-23) χάρις στον «καυτό» Βεζένκοφ.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με συνεχείς άμυνες, Μέικον και Νέντοβιτς έτρεξαν σερί 9-0 για το (39-32), αλλά με ΜακΚίσικ και Σλούκα ο Ολυμπιακός αποκατάστησε εν μέρει τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο 45-32.

Με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στις μάχες της ρακέτας και τους φιλοξενούμενους άστοχους στην τρίτη περίοδο , οι «πράσινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 14-4, μειώνοντας στο 25΄ σε απόσταση... αναπνοής (46-49).

Ο Σλούκας έσπασε την αστοχία του Ολυμπιακού από τα 6,75 (46-52), αλλά η απάντηση του Μποχωρίδη ήταν άμεση (49-52 στο 29΄), με τον Φαλ να κρατάει το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων» στο τέλος της περιόδου (51-54 στο 30΄).

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει για την ανατροπή, αλλά ο Ολυμπιακός «λυτρώθηκε» από τον ΜακΚίσικ, ο οποίος σημείωσε τους 10 από τους 12 πόντους του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, μαζί με τρίποντο στο 35΄, με το οποίο έδωσε αέρα οκτώ πόντων στην ομάδα του (58-66).

Ο Βεζένκοφ τιμώρησε από τα 6,75 δίνοντας πλεονέκτημα στον Ολυμπιακό για το «διπλό» (60-72 στο 37΄), που «κλείδωσε» ο Σλούκας με νέο τρίποντο 1:27΄ πριν τη λήξη (61-77), τη στιγμή που οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο...

Ο ΜακΚίσικ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, εκ των οποίων τους 14 στην τέταρτη περίοδο, ενώ στους 18 σταμάτησε και ο Ντόρσεϊ, με τον Σλούκα να προσθέτει 16 και τον Βεζένκοφ 14. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς (17π.) και Παπαγιάννης (14π., 11ρ.).