Ευρωλίγκα – Ήττα για τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε (pics & video)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στη δράση στην Ευρωλίγκα, ωστόσο δεν τα κατάφερε στην Κωνσταντινούπολη καθώς γνώρισε την ήττα με 94-80 από τη Φενέρμπαχτσε για την 20ή αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στο 12-6, παραμένοντας ωστόσο στην τρίτη θέση της κατάταξης ενώ οι Τούρκοι που κάλυψαν τη διαφορά της ήττα τους στο ΣΕΦ έχουν πλέον ρεκόρ 8-10.

Η ελληνική ομάδα που αγωνίστηκε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο δίχως τον Γιώργο Μπαρτζώκα στον πάγκο της, που αποβλήθηκε, παρουσίασε δύο πρόσωπα -ένα σε κάθε ημίχρονο- ειδικά στην άμυνα και από τα μέσα της τρίτης περιόδου βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Παράλληλα στερήθηκε και τις υπηρεσίες του Σακίλ ΜακΚίσικ που αποχώρησε τραυματίας στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Στην αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός άργησε να βρει τα πατήματά του λόγω και της μεγάλης χρονικής αποχής από τους αγώνες, ωστόσο με παίκτη κλειδί τον Γιώργο Πρίντεζη βρήκε ρυθμό και πήρε διαφορά έξι πόντων στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Αυτό το προβάδισμα κατάφερε να το διατηρήσει και στο δεύτερο δεκάλεπτο κλείνοντας το πρώτο μέρος με 39-36. Ενδιάμεσα, στο 17′ αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Γιώρηος Μπαρτζώκας.

Η καλή αμυντική εικόνα των «ερυθρόλευκων» άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Η Φενέρ προηγήθηκε με 50-46 στο 24′ με τον Ολυμπιακό όμως να απαντά με ένα σερί 8-0 που τον έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ μρ 52-50.

Η συνέχεια όμως άνηκε στους γηπεδούχους. Αρχικά έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 66-59 χάρη σε μπάζερ μπίτερ του Πιέρ, ενώ πολύ γρήγορα προηγήθηκαν με +15 (74-59). Τα λάθη στην επίθεση αλλά και η ευστοχία των Τούρκων στα τρίποντα, κράτησαν τον Ολυμπιακό σταθερά πίσω σκορ ενώ βρέθηκε να χάνει με -21 (86-67 στο 37′), πριν γραφτεί το τελικό 94-80.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 5 (1), Χαζέρ 5 (1), Άκπιναρ 1, Μαχμούτογλου 17 (4), Χένρι 11, Πιέρ 14 (2), Γκούντουριτς 11 (2), Φλόιντ 2, Μπούκερ 12 (2), Πολονάρα 15 (3), Ντουβερίογλου 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 14 (4), Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 14 (2), Μάρτιν 10, Βεζένκοf 5 (1), Πρίντεζης 12 (2), Παπανικολάου 12 (2), ΜακΚίσικ 2.