Europa League: Νίκησαν αλλά αποκλείστηκαν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Εκτός Ευρώπης έμειναν οι δυο “δικέφαλοι”, παρά τις νίκες τους στους επαναληπτικούς αγώνες των πλέι οφ του Europa League.

O ΠΑΟΚ δέχτηκε δυο γκολ από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στην Τούμπα και παρά τη νίκη του με 3-2 αποκλείστηκε από την συνέχεια καθώς είχε ηττηθεί 1-0 στην Σλοβακία.

Η… ψυχρολουσία ήρθε αρκετά νωρίς στην Τούμπα, με τη Σλόβαν να βρίσκει το «χρυσό» γκολ στο 38’ με «βολίδα» του Μεντβέντεφ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 49’ με τον Λημνιό και ένα λεπτό αργότερα ο Σφιντέρσκι σκόραρε για το 2-1 που έβαλε… φωτιά στην Τούμπα.

Ωστόσο στο 61’ ήρθε νέα ψυχρολουσία όταν ο Ντε Μάρκο πλάσαρε στην κίνηση τον Πασχαλάκη για το 2-2 που επί της ουσίας έφερε τη Σλόβαν μια ανάσα από την πρόκριση. Από αυτό το σημείο κι έπειτα, ο ΠΑΟΚ έπαιξε μονότερμα, άργησε όμως πολύ να βρει το 3-2 (στο 87’ με φοβερό διαγώνιο σουτ του Γιαννούλη) και δεν βρήκε ποτέ το τέταρτο γκολ της πρόκρισης.

Η ΑΕΚ άγγιξε το θαύμα στην Τραπεζούντα αλλά δεν μπόρεσε τελικά να κάνει την μεγάλη ανατροπή και παρά το γεγονός ότι κέρδισε με 2-0 την Τραμπζονσπόρ τελικά αποκλείστηκε από το Εuropa League καθώς είχε χάσει στον πρώτο αγώνα στο ΟΑΚΑ με 3-1.Στο 24΄ ο Ολιβέιρα πίεσε τον Ιβανίλντο αναγκάζοντάς τον να κάνει μεγάλο λάθος, ο Λιβάγια το εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ομπι Μίκελ ανέτρεψε τον Ολιβέιρα στα όρια της περιοχής, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Πέτρος Μάνταλος έγραψε το 0-2 με τη συμπλήρωση του πρώτου 30λεπτου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο απειλητικά στο β΄ ημίχρονο και στο 54΄ είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Νουακαέμε. Στο 73΄ ο Μπάρκας πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση στο σουτ του Παρμάκ, ενώ οι παίκτες της ΑΕΚ έδειχναν να ξεμένουν από δυνάμεις. Στο 80΄ ξανά ο Μπάρκας σταμάτησε τον Νουακαέμε και στην αμέσως επόμενη φάση (81΄) ο Λόπες έδιωξε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Σέρλοτ.