Euroleague: Πράσινο το ντέρμπι αιωνίων στο ΣΕΦ (77-88)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στον ελληνικό «εμφύλιο» της Ευρωλίγκας. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 88-77 στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού για την 24η αγωνιστική της διοργάνωσης και βελτίωσαν το ρεκόρ του σε 9-14 τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στο 11-13.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του Ολυμπιακού στα πέντε τελευταία του παιχνίδια και απομακρύνθηκε από την πρώτη οκτάδα και την είσοδο στα πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός, που αγωνίστηκε χωρίς τον Νεμάνια Νέντοβιτς, έκανε μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις. Υπερίσχυσε πλήρως στα ριμπάουντ, τελείωσε με 25/25 βολές και πήρε λύσεις από παίκτες όπως ο Σαντ Ρος, ο Γουάιτ και ο Μποχωρίδης.

Αντίθετα ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να καλύψει την απουσία των Παπανικολάου, Βεζένκοφ, είδε τα βασικά του επιθετικά όπλα (Σπανούλης, Σλούκας, Πρίντεζης) να είναι άστοχα και βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Μετά από το αρχικό 7-4 του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός στο επόμενο τετράλεπτο έτρεξε σερί 17-0 και προσπέρασε με 17-7 στο 7′ χτίζοντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με το τρίποντο του Μακ Κίσικ μείωσαν σε 18-19 ένα λεπτό πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν σταθερά το προβάδισμα. Έχοντας τον έλεγχοι των ριμπάουντ έμειναν μπροστά στο σκορ, ενώ όταν στο 15′ ο Σλούκας μείωσε σε 28-29 βρήκαν τις λύσεις να ανοίξουν και πάλι τη διαφορά και να ξεφύγουν στο 19΄’ με 38-30. Ωστόσο ο Ολυμπιακός με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε 35-38.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έτρεξε σερί 7-0 με τον Μήτογλου να κάνει το σκορ 35-45 και τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν για δεύτερη φορά με +10. Στο 25′ ο Παπαπέτρου έστειλε τη διαφορά στους 11 πόντους (41-52) με τους γηπεδούχους όμως να ροκανίζουν σταδιακά τη διαφορά και να μειώνουν σε 54-59.

Το γρήγορο 5-0 του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου τον έφερε και πάλι σε απόσταση ενός σουτ με τον Λαρεντζάκη να μειώνει σε 59-61. Μήτογλου και Σαντ Ρος διατήρησαν το προβάδισμα του Παναθηναϊκού που ξέφυγε και πάλι με 61-70 στο 33′. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ με τον Σλούκα να σημειώνει πέντε σερί πόντους και να μειώνει σε 74-80. Ο Μακ Κίσικ και ο Μάρτιν ήταν άστοχοι από τη γραμμή των βολών, με τον Σλούκα να μειώνει σε 77-82 στα 39”. Ο Μήτογλου συντήρησε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση ασφαλείας (77-84 στα 32”) με τη διαφορά στο φινάλε να ανεβαίνει και πάλι στους 11 πόντους (77-88).

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 35-38, 54-61, 77-88.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 4 (1), Σλούκας 9 (1), Μάρτιν 11, Πρίντεζης 8, Ζαν Σαρλ 5 (1), Τζένκινς 5 (1), Έλις 7, ΜακΚίσικ 20 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 15 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 3 (1), Φόστερ, Γουάιτ 12 (1), Μήτογλου 15 (1), Μπεντίλ 10, Σαντ Ρος 20 (4).