EuroLeague: Έπεσε μαχόμενος ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη, 76-66 η Ρεάλ (αποτ.-βαθμ.)

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε όσο μπορούσε, όμως δεν απέφυγε την ήττα στη Μαδρίτη από την Ρεάλ.

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό στην Μαδρίτη, γνωρίζοντας την ήττα με 76-66 από την Ρεάλ, για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ”πράσινοι” έχαναν σταθερά με διψήφιες διαφορές, μείωσαν ακόμα και στους 5 (ήταν πίσω με 22 στο 20’), όμως για μία ακόμα φορά ”πλήρωσαν” το κακό πρώτο ημίχρονο, αλλά και την έλλειψη σκορ στο τέλος (10-5 επιμέρους).

Αυτή ήταν η 12η σερί νίκη των Μαδριλένων επί του τριφυλλιού και 10η εντός έδρας, για το 14-8 τους φέτος και το 7-14 της ελληνικής ομάδας

Για την 23η αγωνιστική, η Ρεάλ φιλοξενείται από την Άλμπα στο Βερολίνο (29/1, 21:00), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Βαλένθια (29/1, 21:00).

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 49-27, 64-50, 76-66.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 11 (3/3 τρίποντα), Ρούντι, Αμπάλντε 4 (1), Τάιους 4, Αλοθέν 13 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Ντεκ 20 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκαρούμπα (4 ριμπάουντ), Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 4 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 7 (1/7 τρίποντα), Τόμπκινς (0/3 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τέιλορ 10 (4/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4 (2/8 σουτ), Μποχωρίδης 5 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Όγκαστ 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1), Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 11 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέντοβιτς 18 (6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουάιτ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 5 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2 (7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος.

Τα αποτελέσματα της Euroleague (22η αγωνιστική)

Αρμάνι Μιλάνο -ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 90-79

Κίμκι -Μπάγερν Μονάχου 93-95

Αναντολού Εφές -Ερυθρός Αστέρας 86-72

Φενερμπαχτσέ -Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-75

Μπαρτσελόνα -Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 85-81

Ρεάλ Μαδρίτης -ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 76-66

Άλμπα Βερολίνου -ΤΣΣΚΑ Μόσχας 68-71

Βιλερμπάν -Μπασκόνια 83-77