Euro 2020: Βella Ιtalia, τριάρα στην πρεμιέρα επί της Τουρκίας (video)

Οι “ατζούρι” τιμώρησαν την ομάδα του Γκιουνές για το κατενάτσιο και με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν βήμα πρόκρισης στους “16”

Σε παράσταση για ένα ρολό μετέτρεψε η Εθνική Ιταλίας την πρεμιέρα στο Εuro 2020 απέναντι στην Τουρκία, επικρατώντας με 3-0 στο Ολίμπικο της Ρώμης.

Η “σκουάντρα ατζούρα” κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι και με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο άνοιξε με εντυπωσιακό τρόπο την αυλαία της διοργάνωσης.

Η μαζική άμυνα των Τούρκων κράτησε τη “σκουάντρα ατζούρα” στο μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι άνοιξε ιδανικά γι’ αυτήν την αυλαία του EURO στο “Ολίμπικο” της Ρώμης.

Με το 3-0 χάρη στο αυτογκόλ του Ντεμιρέλ στο 53′ και τα πλασέ του Ιμόμπιλε στο 66′ και του Ινσίνιε στο 79′ η Ιταλία συμπλήρωσε 28 ματς χωρίς ήττα και απέκτησε αύρα πρόκρισης στους “16”.

Το 4-1-4-1 των Τούρκων δεν άφησε καθόλου χώρους στους Ιταλούς, που στο πρώτο ημίχρονο είχαν ελάχιστες καλές στιγμές, με κορυφαία την κεφαλιά του Κιελίνι στο 22′, που εξουδετερώθηκε από τον Τσακίρ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι “ατζούρι” ανέβηκαν πιο ψηλά και έδειξαν περισσότερη υπομονή, αλλά είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ιμόμπιλε πήρε μόλις δύο φορές την μπάλα στη μεγάλη περιοχή.

Το γκολ που “ξεκλείδωσε” το ματς για τους Ιταλούς ήλθε στο 53′, με τον Μπεράρντι να πραγματοποιεί σέντρα από δεξιά και τον Ντεμιρέλ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι γραμμές της απογοητευτικής Τουρκίας άνοιξαν, ο Ιμόμπιλε στο 66′ έδωσε σκορ ασφαλείας στους Ιταλούς παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Τσακίρ και πλασάροντας εύστοχα, ενώ στο 79‘ ο σκόρερ αυτήν τη φορά έδωσε την ασίστ για το 3-0 του Ινσίνιε.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Τσακίρ, Τσελίκ, Σουγιουντσού, Ντεμιράλ, Μεράς, Γιοκουσλού (65′ Καχβετσί), Τουφάν (64′ Αϊχάν), Τσαλχάνογλου, Γιαζιτζί (46′ Ουντέρ), Καραμάν (76′ Ντερβίσογλου), Γιλμάζ.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Φλορέντσι (46′ Ντι Λορέντσο), Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Λοκατέλι (74′ Κριστάντε), Μπεράρντι (85′ Μπερναντέσκι), Ινσίνιε (81′ Κιέζα), Ιμόμπιλε (81′ Μπελότι).