Euro 2020: Με το ενάμισι πόδι στους «16» η Ουαλία- Στα «σχοινιά» η Τουρκία (video)

Με το ενάμιση πόδι στους «16» του EURO 2020 είναι η Ουαλία, η οποία επικράτησε της Τουρκίας με 2-0, με τους Τούρκους εκτός συγκλονιστικού απροόπτου να γυρνάνε… σπίτι.

Η Ουαλία ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση έχοντας πολλές ευκαιρίες και παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο χάνοντας την πρώτη της καλή ευκαιρία μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 10 η Τουρκία είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία, με τον Γιλμάζ να σουτάρει την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 24ο λεπτό ο Μπέιλ βρήκε με πολύ ωραία πάσα τον Ράμσεϊ ο οποίος πλάσαρε ωστόσο το πλασέ του δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.

Η τρίτη προσπάθεια του Ράμσεϊ ήταν και φαρμακερή καθώς μετά την σκαφτή μπαλιά του Μπέιλ ο μέσος της Γιουβέντους κατέβασε όμορφα την μπάλα με το στήθος και πλάσαρε έξοχα για το 1-0.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η Τουρκία βγήκε στον αγώνα με μεγαλύτερη επιθετικότητα παίρνοντας βοήθεια από τις αλλαγές που πραγματοποίησε ο προπονητής της Τουρκίας.

Ωστόσο πάλι η Ουαλία έχασε την μεγάλη φάση με τον Μπέιλ να κερδίζει πέναλτι στο 60′ με την εκτέλεση να την αναλαμβάνει ο ίδιος και να την στέλνει πάνω από τα δοκάρια του Τσακίρ.

Μετά από σφυροκόπημα της Τουρκίας η Ουαλία αντέχοντας να μην δεχτεί γκολ, πετυχαίνοντας και το 2-0 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων παίρνοντας το εισιτήριο για τους «16» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.