Εθνικός Μελιγαλά- ΑΕ Μάνης 1-2: Δραπέτευσε με Κλέαρχο

Δέκατη σερί νίκη με το “10” το καλό για την Μάνη! Με γκολ του Κλέαρχου Αλεξανδρόπουλου στο φινάλε του αγώνα, η ΑΕΜ πήρε δύσκολο και αγχωτικό διπλό στο Μελιγαλά επί του Εθνικού και συνεχίζει ακάθεκτη στην κορυφή της βαθμολογίας στον 1ο όμιλο της Α’ τοπικής Μεσσηνίας.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς πραγματοποιήθηκε σε έναν ιδιαίτερα βαρύ αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας αλλά να μην δημιουργούν εύκολα φάσεις και τον Εθνικό να αντιστέκεται όσο μπορεί και να κρατά το βαθμό μέχρι το 87ο λεπτό όταν ο Αλεξανδρόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ όταν στο 7ο λεπτό ο Δουρούμης έκανε το σουτ, ο Παπανικολός απέκρουσε και ο Παπαθεοδώρου από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

Η αντίδραση από τους κυανόλευκους ήρθε με ένα υπέροχο σε εκτέλεση τέρμα του Σαραντοπούλου, ο οποίος με άπιαστο σουτ στο παραθυράκι της εστίας του Αντωνόπουλου έγραψε το 1-1 στο 24′.

Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήρθε ο 45ο λεπτό με τον Μουστάκα να κάνει το πλασέ αλλά τον Μάραντο να διώχνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε λασπομαχία με τους φιλοξενούμενος να απειλούν με σουτ του Γιαννή στο 68′ (σε κόρνερ ο Παπανικολός) και του Παπαθεοδώρου στο 79′ (μόλις άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι) και τελικά να λυτρώνονται στο 87′ με τον Αλεξανδρόπουλο να κάνει με κεφαλιά το 1-2 έπειτα απο σέντρα του Χατζηπαναγιώτη.

Εθνικός Μελιγαλά: Παπανικολός, Ζύλφο (78′ Τσίκας), Αναστασίου, Μάραντος, Μακρής, Γρ. Παπαγεωργίου, Κανελλόπουλος, Ράπτης, Κυρ. Πουλάκος, Σαραντόπουλος, Ξυδιάς

ΑΕ Μάνης: Αντωνόπουλος, Χατζηπαναγιώτης, Παν. Πουλάκος (61′ λ.τρ. Αλντέσκου), Γιαννής, Τζανετέας, Μπέρμπερη, Παπαθεοδώρου, Μουστάκας. Δουρούμης, Αλεξανδρόπουλος, Χελάς.